Při špičkových výkonech jde stále víc o zdraví

3 2000
S y d n e y - Velice brzy se může stát, že pro atletické hvězdy bude existovat jenom letní sezona s vrcholem typu olympiády nebo světového mistrovství. Zimní závody v hale budou jen přehlídkou mladých talentů. Tuhle vizi podporuje šokující obraz zraněných a zdrcených atletických šampionů na olympiádě v Sydney. Stále víc se ukazuje, že ani vrcholoví atleti nejsou schopni závodit celý rok bez zastávky. Česká výprava byla výrazně poznamenána zdravotními problémy dvou mistrů světa, půlkařky Ludmily Formanové a desetibojaře Tomáše Dvořáka. Formanová nedokončila rozběh, Dvořák skončil bez medaile.

Oba už výrazně zpochybnili svou účast na halovém mistrovství světa v Lisabonu, stejně jako tyčkařka Daniela Bártová. "Špičkové výkony jsou na hranici, co si nechá lidské tělo a lidský duch líbit," řekl Milan Jirásek, šéf Českého olympijského výboru.

Smutným koncům olympijských nadějí nezabránila ani péče špičkových lékařů, které kolem opor shromáždil atletický svaz. Český olympijský výbor se chce zasadit, aby vznikl komplexní systém zdravotní péče o všechny vrcholové sportovce.

Formanová i Dvořák právě získali důležitou zkušenost, která je teď tvrdě zasáhla, ale do budoucna si ji ponesou jako cennou informaci. Oba se zřejmě dostali do stadia, kdy si vrcholový sport vybírá daň v podobě dlouhodobých zdravotních potíží. Podle šéftrenéra atletů Václava Fišera v nich tento poznatek zůstane do smrti. "V určitém okamžiku tělo přestane poslouchat. Každý závodník musí v takovém momentě přehodnotit způsob přípravy," řekl Fišer.

Příkladem závodníka, který tento moment překonal, je oštěpař Jan Železný. Už devátým rokem se dlouhé měsíce připravuje v teplých krajinách a pečlivě vybírá závody, kterých se zúčastní. "Kdybych to nedělal, už bych tady nebyl," tvrdí Železný.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Najdete na iDNES.cz