Pod pěti kruhy budou nové testy na EPO

31 2000
L a u s a n n e - Sportovci mohou být na olympijských hrách v Sydney testováni na zakázaný prostředek erythropoietin (EPO) bez ohledu na to, jak tento týden dopadne jednání Mezinárodního olympijského výboru o schválení nové metody zkoušek. Uvedl to šéf lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Patrick Schamasch.

Pokud MOV novou metodu testování na přítomnost EPO neschválí tento týden, může tak učinit dodatečně, v krajním případě i v průběhu her. "EPO je na seznamu dopinkových látek, takže pochopitelně hledáme způsob, jak jej v těle sportovců odhalit," prohlásil Schamasch. "Nejsme přitom povinni někoho na nové testy upozorňovat. Prostě je zavedeme do praxe, a to i kdyby měly být schváleny až během her," dodal šéf lékařské komise MOV.

Schamasch mluvil s novináři před začátkem dvoudenního jednání MOV, jehož se vedle členů lékařské komise MOV účastní i několik nezávislých expertů. Schůzka se koná za zavřenými dveřmi a její výsledek by měl být oznámen v úterý.

EPO zvyšuje počet červených krvinek a urychluje tak proces okysličování krve. Lékařům se dosud nepodařilo vyvinout spolehlivou metodu, jak odhalit přítomnost této látky v těle.

Autor:

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Najdete na iDNES.cz