Olympiáda skončila, za čtyři roky v Aténách

1 2000
S y d n e y - S naturelem sobě vlastním se australské město Sydney rozloučilo se Hrami XXVII. letní olympiády, jejichž dějištěm a předchodným domovem se stalo v uplynulých sedmnácti dnech jedenácti tisícům sportovců z celého světa. Dvouhodinová show osvědčeného režiséra Rika Birche nabídla 110 tisíc diváků na zaplněném Olympijském stadiónu i miliónům dalších u televizních obrazovek grandiózní podívanou plnou hudby, tance, barev a světel, symbolizující bezstarostnou a otevřenou povahu obyvatel pátého kontinentu.

"Před sedmi lety jsem při volbách hostitele her řekl, že vítězem se stává Sydney. A co dodat dnes? Nejvřelejší díky a gratulace za nejkrásnější olympijské hry, které zůstanou zapsány v historii vaší země jako jedna z nejhezčích kapitol," složil hlubokou poklonu organizátorům Juan Antonio Samaranch, osmdesátiletý předseda Mezinárodního olympijského výboru, pro něhož byly australské hry posledními ve funkci prvního muže MOV.

Na ploše obřího stadiónu se sešli sportovci z celého světa, českou vlajku přinesl stříbrný desetibojař Roman Šebrle a na vyvýšené pódium vystoupil i olympijský vítěz oštěpař Jan Železný, jeden z osmi sportovců zvolených do komise MOV. Antika dýchla na všechny při nástupu řecké delegace, podmalovaném hutnými tóny hudebního mága Vangelise, a Dimitris Avramopoulos, starosta Atén, převzal od svého sydneyského kolegy Franka Sartora olympijskou vlajku. Ta bude až do zahájení příštích XXVIII. her v roce 2004 uložena v řecké metropoli.

Třináctiletá Nikki Websterová, jejíž tvář oblétla celý svět na snímcích ze zahajovacího ceremoniálu, drobná a útlá ve srovnání s mohutnou konstrukcí pilonu s olympijským ohněm za zády, zazpívala píseň "We'll Be One" a oheň přesně ve 21:15 australského času (12:15 SELČ) dohořel. Hromový hluk motorů nadzvukového letounu F-111, který přeletěl těsně nad stadiónem a vypustil na oblohu třaskavou směs, jako by uzavřel jednu kapitolu a zároveň odstartoval další, plnou života a radosti.

Australská diva Kylie Minogue, její kolegyně Vanessa Amorosi a hudební skupiny Savage Garden, INXS a Midnight Oil roztančily všechny přítomné, barevnou kulisu dotvářely umělohmotné figuríny futuristických tvarů a celý stadión se topil v záplavě světel. Proslulý golfista Greg Norman odpaloval umělohmotné míčky do hlediště, krásou okouzlila světová topmodelka Elle McPhersonová a nechyběl ani herec a producent Paul Hogan, známý z filmů "Krokodýl Dundee I a II".

Velkolepý ohňostroj rozkvetl na závěr nad stadiónem a po částech se přidávaly další a další až k Harbour Bridge, dominantě města, kde se u budovy opery tísnily desetitisíce lidí. Nebe nad Sydney zářilo jako duše všech, které olympiáda zasáhla a očarovala.

Australský herec Paul Hogen alias Krokodýl Dundee se při slavnostním ukončení her

Obří olympijský oheň nad Sydney při zakončení olympiády

Kylie Minoque zpívá písničku "Dancing Queen" od skupiny ABBA

Na závěr slavnostního ceremoniálu přišel ohňostroj

Aténský starosta a předsedkyně organizátorského výboru přebírají olympijskou vlajku

Předseda MOV Juan Antonio Samarnch prohlašuje Hry XXVII. olympiády za ukončené

Australská plavecká hvězda Ian Thorpe nese státní vlajku při slavnostnbím ukončení her

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISŮ V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 31 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz