Nool si je jistý, že nepřešlápl

28 2000
S y d n e y - První medaili z desetiboje na světové soutěži, a hned z nejcennějšího kovu, vybojoval v olympijském závodu v Sydney Erki Nool, mistr Evropy z Budapešti z roku 1998. Vítězství estonského vícebojaře však bude navždy zastřeno spornou situací v hodu diskem, sedmé disciplíně dvoudenní soutěže, při kterém Nool dvakrát hodil mimo výseč a třetí pokus mu rozhodčí odmávali jako přešlap.

Následný protest estonské výpravy znamenal vrácení Noola do soutěže, v níž mu v zisku olympijského zlata nezabránil ani celkově druhý český desetibojař Roman Šebrle. Proti zařazení Noola zpět na přední místa v desetiboji se okamžitě ohradily výpravy České republiky, USA a Velké Británie. Protest však byl na základě nedostatečných důkazů zamítnut a proti rozhodnutí jury už nebylo odvolání.

"Já jsem si ale jist, že to byl přešlap," nechal se slyšet mistr světa a světový rekordman Tomáš Dvořák, který byl v bezprostřední blízkosti Noolova pokusu. Sám Estonec si je naopak stoprocentně jist, že nepochybil. "Jsem jistojistě přesvědčen, že to bylo v pořádku," tvrdil třicetiletý rodák z Voru, čtvrtý z mistrovství světa v Göteborgu 1995. "Nejprve jsem viděl červenou vlajku, ale rozhodčí ji okamžitě změnili na bílou. Takže není co řešit," prohlásil stříbrný sedmibojař z loňského mistrovství světa v Maebaši.

Jeho doménou je skok o tyči, avšak v Sydney v této disciplíně zaostal za svým standardem o půl metru. "To byl můj největší výpadek, ale nakonec to dobře dopadlo," konstatoval držitel estonského rekordu v běhu na 200 metrů a v dálce, jehož při mítincích a soutěžích doprovázejí všude po světě členové proslulého "fan" klubu.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Najdete na iDNES.cz