Navzdory bolestem chce třetí zlato

31 2000
P r a h a - Oštěpař Jan Železný si pro závody v Sydney vytkl odvážný cíl. Chce získat třetí zlatou olympijskou medaili v řadě a nemíní z těchto plánů slevit, ani když jej v přípravě limitují bolesti žeber. "Třetí zlatá olympijská medaile je pro mě obrovskou motivací, ale na druhou stranu mě nevyvede z míry ani neúspěch. Poznal jsem, že sport a osobní život jsou dvě různé věci. Ať dopadne olympiáda jakkoliv, vrátím se domů a moje děti i manželka budou mít radost, že už jsem s nimi," odkrývá své momentální pocity stříbrný medailista ze Soulu a vítěz OH v Barceloně a Atlantě.

Železného přístup ke sportu změnilo vážné zranění zad, kvůli kterému ztratil více než jeden rok své kariéry. Stal se také členem Mezinárodního olympijského výboru, z čehož pro něho vyplývají i další povinnosti, které nesouvisí s hodem oštěpem.

"Daleko víc se olympiádu těším, je to proto, že tentokrát nemusím uspět, ale chci," prozrazuje atlet, který na rozdíl od předešlých her hodlá bydlet s ostatními sportovci v olympijské vesnici. "Mám akreditaci člena MOV, která mi umožňuje přístup do všech zón na všech sportovištích. Rád bych ji využil," slibuje si.

Přesto dělá pro úspěch maximum. "Podřídil jsem olympijské přípravě celou sezonu. Přihlásil jsem se jen na malý počet závodů, abych neriskoval zranění. Házím dál, než loni, sám jsem některými výkony příjemně překvapen," říká Železný.

Zranění se však nevyhnul. "Před mítinkem v Oslu mě při tréninku začala bolet žebra. Pravděpodobně to bude souviset s páteří, kterou mám už hodně špatnou," říká dvojnásobný vítěz ankety Sportovec roku a k problémům se zády dodává: "Nedávno jsem byl na tomografickém vyšetření a lékaři se divili, jak mohu vůbec házet devadesát metrů. Na páteř bych prý mohl dostat invalidní důchod."

V závěru olympijské přípravy Železný raději odřekl start na mítinku v Londýně a dopřává si více klidu. "Ani na tréninku nemohu házet moc daleko, ale ještě mám před sebou tři týdny, během nichž se může situace zlepšit. Mé tělo začíná s blížícím se závodem zvláštním způsobem přemáhat bolest," říká ze zkušenosti.

Oštěpař nemá strach ani z tréninkového výpadku, který by mohl přijít těsně před závody. "Klidně v Austrálii čtrnáct dní nevezmu oštěp do ruky. Žebra mě bolí jen při házení, jinak se mohu plně připravovat. Ze zkušenosti vím, že na technice nic neztratím a naopak na závod se ještě víc těším," věří Železný.

K protinožcům Jan Železný odlétá už tuto neděli a bude se stejně jako ostatní atleti připravovat v tréninkovém kempu v Brisbane. Do olympijského města se přestěhuje až 19. září, tři dny před oštěpařskou kvalifikací.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Kia Sportage 1.7 CRDi 2016 ·
Kia Sportage 1.7 CRDi 2016 ·

r.v. 2016, naj. 25 834 km, diesel
440 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz