Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato

28 2000
P r a h a - Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve stolním tenise v kategorii 4 Korejce Um Tae-Hiung 2:0 po setech 21:12 a 21:18 a získal zlatou mediali. Třetí skončil další Korejec Choi Kyong Sik. Kvadruplegik Martin Zvolánek získal bronz v mužské dvouhře kategorie 2. Stefanu nastupoval do zápasu jako favorit. "Nervózní jsem byl jen trochu, to je potřeba," řekl hráč, jenž neprohrál na hrách ani jediný set. V družstvech získal Stefanu spolu s Trčkou a Glazarem bronz.
Zvolánek porazil v zápase o třetí místo Slováka Jána Rjapoše 2:1 po setech 19:21, 22:20 a 21:19. Zlato a stříbro si rozdělili korejští reprezentanti, Kim Kyung-Mook porazil krajana Kim Kong- Yong.

"Byl to po psychické stránce nejtěžší zápas v mém životě," řekl Zvolánek. "Šlo mi o první paralympijskou medaili v jednotlivcích." V prvním setu vedl nad loňským mistrem světa Rjapošem 19:16 a nakonec prohrál 21:19, ve druhém odvrátil mečbol. "Slavit budu českým pivem," řekl čerstvý držitel bronzové medaile, kterou přidal ke stříbru v soutěži družstev.

Bohatá sbírka českých cenných kovů Syney se rozrostla i po plaveckých disciplínách Postaral se o to český plavec Pavel Machala, který vybojoval bronzovou medaili, jež byla zároveň poslední pro české plavání. V kategorii S9 si ji Machala s nadkolenní amputací zajistil na kraulařské padesátce časem 27,67 sekundy. V novém světovém rekordu 26,36 zvítězil Číňan Siamo-ming Siung, stříbrný skončil Mauro Brasil z Brazílie za 27,17.

Na šestém a sedmém místě se ve finálovém závodu na 50 metrů volný způsob kategorie S14 (mentální postižení) umístily Ivana Kumpoštová (30,46) a Věra Stillnerová (31,00). Na stejné trati v kategorii S13 doplavala zrakově postižená Kateřina Hnátková osmá. Rovněž na posledním místě osmičlenného finále v polohovém závodu na 4x50 metrů skončila česká štafeta Martin Kovář, Jan Povýšil
(kvadruplegici), Tomáš Scharf a Václav Kuna (paraplegici).

Čeští atleti se dnes na olympijském stadiónu medaile nedočkali. Nejblíže k ní měl Rostislav Pohlmann v hodu diskem, v kategorii F57 skončil pokusem o délce 40,96 metrů čtvrtý. Dvojice českých spastiček v oštěpařském sektoru (F36) Vladimíra Mujárková a teprve čtrnáctiletá Eva Berná obsadily páté a deváté místo s hody 16,50 a 13,13 metrů. Zlato si ve světovém rekordu 21,85 zajistila Christelle Moskerová z Jihoafrické republiky.

Šestá pozice ve finále štafety 4x100 metrů v kategorii T38 uspokojila čtveřice českých sprinterů. Pavel Drápal, Petr Vrátil, Miroslav Janeček a Roman Kolek doběhli ve svém nejlepším letošním čase 53,32 sekundy, zvítězila štafeta Austrálie, která utvořila nový světový rekord - 48,24. Čeští spastici přitom ve finále málem neběželi, neboť byli po pátečním semifinále diskvalifikováni, protože jim upadl kolík. Rozhodčí však později trest odvolali.

Šestá skončila ve finále běhu na 200 metrů (T38) spastička Radka Lindauerová v čase 30,52 sekundy za vítěznou Australankou Lisou McIntoshovou, koulař Pavel Šibrava obsadil 12. místo v kategorii F52 (kvadruplegici), jeho nejdelší pokus měl hodnotu 5,42 metru. Zlatý Íránec Ghder Bodaber Raez vytvořil vrhem dlouhým 7,63 metru nový světový rekord.
Autor:

Nejčtenější

Doktor věří, že Evropské hry mají i přes problémy budoucnost

Rozhovor Martin Doktor

Snaha Evropského olympijského výboru vytvořit velký kontinentální šampionát pro všechny hlavní...

Nejen dráha, ale i silnice. Aneb dvojboj Machačové na Evropských hrách

Jarmila Machačová při mistrovství republiky

Neplánovaný dvojboj čeká na Evropských hrách českou cyklistku Jarmilu Machačovou. V Minsku, kde v...

Basketbalistky 3x3 na Evropských hrách: Chceme postoupit ze skupiny

Česká juniorská reprezentantka Alžběta Levínská blokuje soupeřku z Francie ve...

Do Evropských her zasáhnou z českých sportovců jako první. Basketbalové výběry mužů i žen si v...

V Minsku začínají druhé Evropské hry, Češi touží po prvním zlatu

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

V pátek budou v Minsku slavnostně zahájeny druhé Evropské hry. Mezi více než 4000 sportovci z 50...

MOV vybere hostitele ZOH 2026 a otevře sídlo za tři miliardy

Nová budova mezinárodního olympijského výboru v  Lausanne.

Mezinárodní olympijský výbor v pondělí rozhodne, kdo bude hostitelem zimních her v roce 2026. Jeho...

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz