Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato

28 2000
P r a h a - Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve stolním tenise v kategorii 4 Korejce Um Tae-Hiung 2:0 po setech 21:12 a 21:18 a získal zlatou mediali. Třetí skončil další Korejec Choi Kyong Sik. Kvadruplegik Martin Zvolánek získal bronz v mužské dvouhře kategorie 2. Stefanu nastupoval do zápasu jako favorit. "Nervózní jsem byl jen trochu, to je potřeba," řekl hráč, jenž neprohrál na hrách ani jediný set. V družstvech získal Stefanu spolu s Trčkou a Glazarem bronz.
Zvolánek porazil v zápase o třetí místo Slováka Jána Rjapoše 2:1 po setech 19:21, 22:20 a 21:19. Zlato a stříbro si rozdělili korejští reprezentanti, Kim Kyung-Mook porazil krajana Kim Kong- Yong.

"Byl to po psychické stránce nejtěžší zápas v mém životě," řekl Zvolánek. "Šlo mi o první paralympijskou medaili v jednotlivcích." V prvním setu vedl nad loňským mistrem světa Rjapošem 19:16 a nakonec prohrál 21:19, ve druhém odvrátil mečbol. "Slavit budu českým pivem," řekl čerstvý držitel bronzové medaile, kterou přidal ke stříbru v soutěži družstev.

Bohatá sbírka českých cenných kovů Syney se rozrostla i po plaveckých disciplínách Postaral se o to český plavec Pavel Machala, který vybojoval bronzovou medaili, jež byla zároveň poslední pro české plavání. V kategorii S9 si ji Machala s nadkolenní amputací zajistil na kraulařské padesátce časem 27,67 sekundy. V novém světovém rekordu 26,36 zvítězil Číňan Siamo-ming Siung, stříbrný skončil Mauro Brasil z Brazílie za 27,17.

Na šestém a sedmém místě se ve finálovém závodu na 50 metrů volný způsob kategorie S14 (mentální postižení) umístily Ivana Kumpoštová (30,46) a Věra Stillnerová (31,00). Na stejné trati v kategorii S13 doplavala zrakově postižená Kateřina Hnátková osmá. Rovněž na posledním místě osmičlenného finále v polohovém závodu na 4x50 metrů skončila česká štafeta Martin Kovář, Jan Povýšil
(kvadruplegici), Tomáš Scharf a Václav Kuna (paraplegici).

Čeští atleti se dnes na olympijském stadiónu medaile nedočkali. Nejblíže k ní měl Rostislav Pohlmann v hodu diskem, v kategorii F57 skončil pokusem o délce 40,96 metrů čtvrtý. Dvojice českých spastiček v oštěpařském sektoru (F36) Vladimíra Mujárková a teprve čtrnáctiletá Eva Berná obsadily páté a deváté místo s hody 16,50 a 13,13 metrů. Zlato si ve světovém rekordu 21,85 zajistila Christelle Moskerová z Jihoafrické republiky.

Šestá pozice ve finále štafety 4x100 metrů v kategorii T38 uspokojila čtveřice českých sprinterů. Pavel Drápal, Petr Vrátil, Miroslav Janeček a Roman Kolek doběhli ve svém nejlepším letošním čase 53,32 sekundy, zvítězila štafeta Austrálie, která utvořila nový světový rekord - 48,24. Čeští spastici přitom ve finále málem neběželi, neboť byli po pátečním semifinále diskvalifikováni, protože jim upadl kolík. Rozhodčí však později trest odvolali.

Šestá skončila ve finále běhu na 200 metrů (T38) spastička Radka Lindauerová v čase 30,52 sekundy za vítěznou Australankou Lisou McIntoshovou, koulař Pavel Šibrava obsadil 12. místo v kategorii F52 (kvadruplegici), jeho nejdelší pokus měl hodnotu 5,42 metru. Zlatý Íránec Ghder Bodaber Raez vytvořil vrhem dlouhým 7,63 metru nový světový rekord.
Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROVOZNÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz