Meteorologové slibují příznivé počasí

1 2000
S y d n e y - Přírodní jev, pojmenovaný La Niňa, který se v uplynulých dvou letech v Austrálii postaral o mimořádně deštivé počasí a v některých částech kontinentu dokonce zapříčinil velké záplavy, je podle meteorologů letos na ústupu, což znamená, že by během olympijských her v Sydney mohlo panovat příznivé počasí. Pořadatelé se po zkušenostech z uplynulých let obávali, že kvůli dešti budou muset měnit časový plán. Olympiáda v Sydney začne 15. září a skončí 1. října.

Obavu o osud her vyjádřil minulý týden i předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch. Australští meteorologové však s přihlédnutím k ústupu jevu El Niňa počítají s tím, že se počasí vrátí do "normálních" kolejí. Během olympiády by podle nich mělo být slunečno s teplotami od 12 do 21 stupňů Celsia. V Sydney bude na přelomu září a října začínat jaro.

La Niňa je anomálie, při níž dochází k radikálním změnám klimatu v důsledku ochladnutí oceánu v tropických oblastech. La Niňa se v pacifické oblasti střídá s jevem, pojmenovaným El Niňo, při němž se naopak náhle výrazně otepluje.

Na letišti v Sydney vypadl na hodinu proud

Do zahájení olympiády v Sydney zbývá jen několik týdnů, ale tamní letiště se stále potýká s provozními problémy. Po neslavném uvedení nové linky na odbavování zavazadel museli zaměstnanci letiště řešit již druhý vážný výpadek proudu v uplynulých čtyřech týdnech.

Kontrolní věž byla téměř hodinu mimo provoz, v důsledku čehož došlo ke zpoždění mnoha letů. Na letišti mají být v době konání her denně odbaveny tisíce lidí.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz