Kubánští emigranti nemohou do Sydney

11 2000
P r a h a, M a d r i d - Velká politika a stín studené války opět vstupují do olympijského dění. Představitelé kubánského sportu totiž nepovolili start v Sydney emigrantům Niurce Montalvové a Angelu Perezovi, zatímco Číňané byli benevolentní v případě Čchen Jue-lingové. Podle článku 46 olympijské charty smí emigrující sportovec nastoupit na OH až tři roky po získání pasu nové země - dříve může závodit pouze v případě, že mu olympijský výbor rodné země udělí povolení. To kubánští představitelé odmítli.

Atletka Niurka Montalvové, mistryně světa ve skoku dalekém, se před dvěma roky vdala do Španělska a občanství získala v květnu 1999. V současné době je kubánskou (689 cm) i španělskou (706 cm) rekordmankou. Její krajan kanoista Angel Perez ještě v roce 1992 reprezentoval Kubu na olympiádě v Sydney, ovšem už následující rok utekl do USA. Loni v září získal americký pas a letos v červnu si vybojoval nominaci do Sydney. "Je to jasně politická záležitost, protože mě na Kubě stále považují za zrádce," zdůvodnil Perez americkým novinářům skutečnost, proč byla zamítnuta žádost o start v Sydney.

Představitelé španělského olympijského výboru ovšem doufají, že se jim ještě podaří změnit stanovisko kubánské strany. Pomoci v lobbování by jim měl i jejich krajan Juan Antonio Samarach, jenž je předsedou Mezinárodního olympijského výboru. Jejich zástupce Guillermo Jimenez by se měl navíc ve středu setkat s kubánským ministrem sportu Humberto Rodriguezem a oba by měli jednat o celé záležitosti. Ač v obou zemích panuje odlišný politický režim, na sportovním poli Kuba i Španělsko často spolupracují. Například v atletice vytvářejí španělské kluby zázemí pro kubánské sportovce (například pro Sotomayora), kteří tak mohou závodit v Evropě.

Jednoduchou pozici neměli ani američtí funkcionáři, kteří teprve až na druhý pokus získali od čínského olmypijského výboru povolení ke startu chodkyně Čchen Jue-lingové, vítězce na 10 kilometrů z roku 1992. Zkušená závodnice se krátce po OH v Barceloně rozhodlo ukončit kariéru, přestěhovalka se do USA a začala tam studovat. Zároveň požádala o azyl.

Před dvěma roky se vrátila na závodní dráhu a v americké kvalifikaci si vybojovala účast v Sydney. Jelikož získala občanství USA až letos v dubnu, musela jejích cesto na OH schvalovat čínská strana. "Sportovní gesto Číny signalizuje, že nastala nová kapitola ve vzájemných vztazích," pochvaloval si Bill Hybl, šéf amerického olympijského výboru.

V podobnou vstřícnost Kuby k demokratickému světu nyní doufají i Perez s Montalvovou.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Najdete na iDNES.cz