Kuba zakázala Sydney dalšímu sportovci

17 2000
M a d r i d - Představitelé kubánského sportu oznámili, že trvají na zákazu startu na olympijských hrách v Sydney pro atletku Niruku Montalvovou, která před rokem získala španělské občanství. Navíc rozšířili listinu emigrantů, kteří se ocitli v nemilosti, i o vodního pólistu Ivana Pereze, nyní rovněž španělského občana. Podle olympijských regulí může sportovec, u něhož došlo ke změně státní příslušnosti, reprezentovat na OH až po třech letech. Předčasný start je možný pouze v případě, že jej povolí olympijský výbor původní vlasti. To Kuba letos odmítla už u tří sportovců.

Již dříve vystavili kubánští představitelé veto atletce Montalvové, mistryni světa ve skoku dalekém, a kanoistovi Angelu Perezovi, který nyní reprezentuje USA. Montalvová se do Španělska vdala, Perez emigroval. Nyní má start v Sydney zakázán i jeho jmenovec Ivan. Ten se do Španělska odstěhoval v roce 1995, rok poté, co reprezentoval Kubu ve vodním pólu na světovém šampionátu. Občanství získal 23. října 1997, takže tříletá lhůta vyprší v průběhu her.

Všechny tyto skutečnosti oznámil předseda kubánského sportovního svazu Humberto Rodriguez svému španělskému protějškovi Juanu Antoniovi Gomez-Angulovi na půlhodinové schůzce na letišti v Madridu. "Kubánci to považují za věc principu," sdělil pak Gomez-Angulo na tiskové konferenci a podotkl, že stanovisko druhé strany by mohl změnit snad jen "záchvěv šlechetnosti."

Roztržka mezi oběmi zeměmi vyvrcholila v minulém týdnu, kdy kubánští sportovci včetně výškaře Javiera Sotomayora předčasně odcestovali z přípravného tábora v Guadalajaře, městečku poblíž Madridu. Olympionici se tam připravovali od května a původně měli setrvat až do 5. září.

K podpoře španělské výpravy byl vyzván i předseda MOV Juan Antonio Samaranch. Podle jeho názoru se může celá záležitost vyřešit jen na politické úrovni.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Najdete na iDNES.cz