Kraj: Připadal jsem si jako Lunetic

4 2000
M ě l n í k - Dvě černé limuzíny se snaží prodrat houfy nadšenců. Střešním okénkem na chvíli vykoukne vyholená hlava, v tom vybuchne ohromný halas. Zaplněným náměstím duní "My chceme Rudyho". Takový humbuk ještě Mělník nezažil. Z olympijských her se vrací místní idol, boxer Rudolf Kraj. "Dámy a pánové, tenhle pán vybojoval stříbrnou medaili," křičí moderátor do mikrofonu a mladík vstupuje na pódium. Ohlušující jekot vrcholí. "Bylo to něco fantastického," vyprávěl později Rudy Mlátička. "Jak na mě pištěli. Připadal jsem si jako Lunetic." Mladé dívky opravdu šílely, s pomalovanými tvářemi křičely: "My tě prostě milujeme."

Starostka mu oficiálně poděkovala ze veškerou publicitu města, pak ho políbila na tvář. "Také byste chtěli pusu od starostky? Jo, to musíte na olympiádu," vtipkuje spíkr. Pak se medailista objal s trenérem, nezapomněl poděkovat ani snoubence. "Když bude potřeba, klidně ho někdy praštim. Bát se nebudu," vtipkuje blondýnka. "Moc vám všem děkuju, že jste se mnou u televize trpěli," dodal boxer v černém tričku a džínách. Z davu se ozývaly především děti, kvůli historickému úspěchu dvaadvacetiletého reprezentanta nemusely odpoledne do školy. "Vůbec jsem netušil něco podobného. Uvítání mě opravdu dojalo," netajil hrdina.

Z autogramiády se musel vypařit zadním vchodem, jinak by jej lovci podpisů těžko pustili. Místo do Lincolnu se v mžiku nasoukal do služebního auta městského úřadu a zamířil k rodičům do domku. Tam bylo centrum veškerého dění, tam se mohutně fandilo už v průběhu her. Krajovi se podařilo všechny řádně zbláznit. "Od prvního zápasu jsme ho všichni sledovali a mačkali palce," říká jedna z příbuzných. "Bylo jasno, že budeme mít placku." Na domě visely olympijské kruhy a česká vlajka, okolo halda transparentů: Rudo, díky. Vítej, mistře. Paní Krajová navařila jitrnice, upekla koláče, ostatní členové rozvětveného rodinného klanu nanosili chlebíčky.

Nově postavenou vilu čekal pořádný nával, už vpodvečer se na zelenavém trávníku bavilo kolem třiceti lidí. V dřevěné boudě vedle jezírka byl pro boxera nachystán dort, zatím ještě velké překvapení. Pak se přiřítilo auto. Vystoupil Ruda, seběhlo se veškeré příbuzenstvo. Po chvilce gratulací a dojemných proslovů propukla velkolepá zahradní párty...

Rudolf Kraj pózuje na pódiu se stříbrnou olympijskou medailí

Na řadu přišlo v Mělníku i šampaňské

Každý si chtěl s hrdinou ze Sydney podat ruku

Stříbrnému ze Sydney gratuloval i bývalý známý reprezentant Rostislav Osička

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Najdete na iDNES.cz