Kapitán Týce: Můžeme hrát o medaile

11 2000
P r a h a - Když fotbalisté naposledy bojovali v olympijském turnaji, porazili celý svět. Vízek, Jan Berger, Štambacher a spol. před dvaceti lety dobili Moskvu. Jejich pokračovatelům tehdy ještě nebyly ani čtyři roky. Může současný olympijský tým dopadnout stejně famózně? Být také zlatý? "Můžeme hrát o medaile, to každopádně," říká kapitán mužstva Roman Týce. "Sním o tom, že se vrátíme stejně triumfálně jako hokejisté z Nagana. Chtěl bych zažít stejnou slávu." Za zlato získá mužstvo desetimilionovou odměnu, za stříbro sedm milionů, za bronz pět.

Až se v sobotním poledni třicátého září rozběhne finále na Olympijském stadionu v Sydney, třeba u toho bude i český tým. Nebo už mohou být hráči z Austrálie dávno doma. Čtvrt roku se honosí velkým úspěchem: reprezentace je druhým nejlepším mužstvem Evropy. Až ve finále šampionátu prohrála s Itálií.

"Tenkrát v Bratislavě jsem si řekl, že další finále už prohrát nesmíme," vypráví Týce. Říká to napůl nevážným tónem, napůl statečně. Cítí, že Česko dokáže zaútočit. Ale není si jistý, jestli to potvrdí právě olympiáda. Fotbalový turnaj bývá na olympijských hrách v ústraní, limituje ho věk hráčů. Olympijský tým, to není výkvět nejlepších hráčů země, ale nadějní mladíci do 23 let. Mužstva mohou doplnit jen tři starší hráči. Už dnes je jasné, že česká elita, Nedvěd, Koller nebo Patrik Berger, tam nebude.

"Ani jsem se v Anderlechtu nezkoušel ptát, jestli by mě pustili do Austrálie. Vím, že bych neuspěl," přiznal útočník Jan Koller.

Olympiáda není hlavním fotbalovým tématem. Pro Evropu je zásadní Liga mistrů, Pohár UEFA a ligové soutěže. Nikoli měsíční turnaj v Austrálii. Česko není výjimkou. Zbývá jen malé procento, že by liga ustoupila olympiádě. "Už dávno nepočítám s tím, že se liga přeruší," řekl trenér olympioniků Karel Brückner. Z každého klubu může vzít maximálně tři hráče, to je další limit.

Příští týden oznámí Brückner širší nominaci. Nejspíš se v ní objeví tři čtyři starší hráči, třeba brankář Petr Kouba, vicemistr Evropy 1996.

Česko potká ve skupině tři neznámé soupeře, nejdřív 13. září USA, pak Kuvajt a Kamerun. "Každý si říká, jak jim naložíme, ale tomu nevěřím. Když někdo bude mluvit o slabších soupeřích, hned ho zastavím," říká Týce.

Pamatuje si, jaký šok přinesl před rokem zápas s podceňovanou Koreou. Mladíci prohráli 1:4 a v Prostějově je lidé vypískali.

Až 6. září fotbalová výprava, jediný kolektivní sport Česka na olympiádě, odletí směr Austrálie, bude si přát, aby se vracela s medailí. "Je to životní událost. Chtěl bych dopadnout jako mužstvo před dvaceti lety," sní kapitán.

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Najdete na iDNES.cz