Tenis spoléhá na osvědčenou čtyřhru

24 2000
P r a h a - V době žalozpěvů nad trudným stavem tenisu, kdy každé vítězství českého hráče se málem rovná zlaté medaili, snad vypadá podivně, že si tento sport dovolí cílit olympijskou slávu. "Žeň ze Soulu se opakovat nebude, ale jenom zúčastnit se do Sydney nejedeme," tvrdí šéftrenér olympijské výpravy tenistů Jan Kukal, který není sám, kdo drahné měsíce věští úspěch jednomu z nejlepších deblových párů světa Jiří Novák, David Rikl.
V novodobé historii olympijského tenisu, datované od Soulu 1988, kdy se sport vrátil k pěti kruhům po 64 letech, vyšli čeští hráči naprázdno jen v Barceloně 1992. Ze Soulu přivezli stříbro Novotná se Sukovou a bronz Šrejber se Slovákem Mečířem, který získal zlato z dvouhry. V Atlantě 1996 cinkal Novotné bronz ze singlu a stříbro z deblu se Sukovou.

Nynější olympijská sestava postrádá osobnost světového formátu. Reprezentovat budou Novák, Doseděl, Vaněk, Hrdličková, Gerši v singlu, druhým náhradníkem je ještě Ulihrach. Do deblu se kromě Nováka s Riklem dostaly na divokou kartu Hrdličková s juniorkou Bedáňovou. Co tenistům výkonnostního středu chybí do umění největších hvězd, to však mohou vyvážit vůlí a bojovností.

"Dá se využít, že naši tenisté, kteří jsou po celý rok na turnajích osamělými běžci, mají rádi kolektivní akce, jakou vlastně bude i olympiáda," soudí Kukal.

Kolektivní záležitostí je právě čtyřhra. Novák s Riklem letos vyhráli tři turnaje ATP Tour a figurují na pátém místě světového žebříčku párů, ovšem mezi dvojicemi z jednoho státu jsou třetí. Za Australany Woodbridgem a Woodfordem, s nimiž letos dvakrát prohráli, a Američany O'Brienem a Palmerem, které slavně deklasovali při Davisově poháru. Díky očekávanému vysokému nasazení v pavouku by měli úhlavní soupeře potkat až někdy v semifinále - a tedy hrát o medaili.

"Myslíme na ni," přisvědčil Rikl, který je v sedmadvaceti olympijským nováčkem, kdežto Novák poznal atmosféru Atlanty, kde ovšem vypadl v prvním kole dvouhry s Italem Furlanem.

"Novák s Riklem potřebují vyhrát pár zápasů při US Open, aby si vypěstovali sebevědomí pro Sydney. U Nováka platí, že nejlepším tréninkem je zápas," dodává Kukal. "Debl stojí Nováka až dvacet míst na žebříčku dvouhry, ale ani v singlu není bez šancí." Letos měl Novák jen dvě výjimečná období ve dvouhře. Porazil Samprase při Davis Cupu a čtveřici Doseděl, Kiefer, Enqvist a Rafter na nedávné cestě do semifinále turnaje v Torontu.

Tajnou zbraní se může stát třicetiletý Ctislav Doseděl, který přípravě k Sydney podřídil sezonu, bere s sebou osobního trenéra a na tvrdém australském povrchu Rebound Ace se každým rokem lepší. Letos při generálce na olympijských kurtech v turnaji ATP Tour uhrál čtvrtfinále a pak byl v osmifinále Australian Open.

"Je to Dosedělova první, také asi poslední olympiáda, a tedy poslední šance na velký výsledek," míní Kukal, podle něhož by mohl překvapit i ženský debl.
Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Najdete na iDNES.cz