Olympiáda asi není pro hvězdy, ač neodmítají

12 2000
P r a h a, V í d e ň - Olympijskému týmu pomalu skomírá nadějná vize, dva měsíce a den před prvním zápasem na olympiádě. Největší hvězdy Nedvěd, Koller, Srníček nebo Poborský zřejmě nepojedou. I když... "Jel bych hned, olympiáda mě láká. Ale záleží na klubu a ten mě nejspíš neuvolní," říká Jan Koller, útočník Anderlechtu. Jako by tím mluvil z duše všem osloveným. Olympijský turnaj se koná od 13. do 30. září, v té době však běží ligové soutěže i poháry. Fotbalisté tak spadli do komplikované situace.

Lákavou nabídku, turnaj v Austrálii, nastínil těm nejlepším reprezentantům trenér olympioniků Karel Brückner: "Jestli máte zájem, ozvěte se mi po dovolené." Dny dovolené už vesměs skončily, a hráči stále nevědí.

Nedvěd a spol. stojí před těžkým rozhodnutím. Buď hrát na olympiádě, nebo v klubu.
Když pojedu do Austrálie, musím oželet pozici v klubu, uvažují hráči.
Jde o kariéru, o peníze.

"I vrátný pozná, že hráči jako Nedvěd nebo Koller by byli nejlepší," říká trenér Brückner.
"Ale jsem realista, nežiju v žádné naději, že právě oni pojedou. Možná s sebou vezmu osmnáct hráčů, kteří olympiádu vybojovali." Na turnaj se dostalo mužstvo do 21 let, pro olympijské hry však může být doplněno o tři starší hráče. Takto dostává turnaj nový rozměr.

Například Brazilci počítají s tím nejsilnějším výběrem, předběžně oslovili světová esa Rivalda nebo Roberta Carlose. Olympiáda je prioritou i pro Itálii nebo Španělsko.
Evropská fotbalová unie UEFA ještě nedávno při evropském šampionátu dávala naději, chtěla diskutovat o přerušení Ligy mistrů.

Kdyby se měsíc nehrála Liga mistrů, soutěž největších klubů, mohlo by to přinést zřetelný obrat. Nestalo se. UEFA totiž o přerušení ani nediskutovala. Vypadá to, jako by se chudá olympiáda klaněla před zlatým teletem.

Proto má trenér Brückner dvě možnosti, buď půjde proti zdi, nebo ustoupí. Nekompromisní řešení zní: V oficiální nominaci se na konci srpna objeví Nedvěd, Koller a Poborský, povolení tři starší hráči. Kouč na to má právo a hvězdy pojedou na olympiádu, byť budou jejich kluby proti. A nebo nepojedou, ale v tom případě nesmí po dobu olympiády hrát za klub.

"Pravidla sice mluví pro mě, ale takhle to fungovat nemůže," tuší Brückner.
Zdá se, že bude uplatněno druhé řešení, čekání, jak dopadnou oslovení hráči u klubových šéfů. Třeba Lazio, favorit italské ligy i Ligy mistrů, určitě nehodlá na měsíc ztratit Nedvěda. Ligu mistrů bude hrát i Kollerův klub Anderlecht. A Benfika Lisabon, za niž nastupuje Poborský, bude hrát Pohár UEFA.

Třeba ani brankář Srníček nepochodí. Před pár dny přestoupil do italské Brescie a bude si tam tvořit pevnou pozici. "Do konce července chci vědět, s kým můžu počítat," plánuje si Karel Brückner.

Český olympijský výbor už nyní naléhavě žádá fotbalový tým: Dejte nám míry nominovaných hráčů, potřebujeme nechat ušít košile a obleky pro olympioniky. Ale kdo do Austrálie pojede? To zatím neví ani trenér.

Je naděje? Spíš ne

Může olympijský osud potkat některé reprezentanty, které trenér Karel Brückner oslovil?
JAN KOLLER Malá naděje. Sám říká: "Moc tomu nevěřím." V Anderlechtu, kde hraje, o olympijské možnosti nic neví, Koller se totiž v klubu ještě nezeptal. Zatím ani není jisté, zda v Anderlechtu zůstane. Zájem o vysokého střelce mají v Itálii i Anglii.
PAVEL NEDVĚD Asi ne, ačkoli italská liga začíná až 30. září.
Jenže Nedvědovo Lazio Řím sehraje během olympijského turnaje tři zápasy v Lize mistrů a určitě nechce být bez své hvězdy.
PAVEL SRNÍČEK Spíš ne, měl by se vyjádřit do pondělí. Nelze však očekávat, že hned první týdny v novém klubu v italské Brescii, kde bude bojovat o místo, věnuje olympiádě. To by byl hazard.
KAREL POBORSKÝ   Víc než teoretická šance. Když během Eura vyjížděl s brankářem Maierem na kolech, kolikrát o olympiádě debatovali. Slíbili si: Když to půjde, pojedeme oba. Poborského Benfika však během turnaje hraje Pohár UEFA i ligu.
LADISLAV MAIER  Určitě by jel, kdyby mohl. Pokud by Srníček odřekl, Maier je náhrada na místo brankáře. "Když mi v klubu řeknou: Zůstaň, potřebujeme tě, tak poslechnu," říká Maier z Rapidu Vídeň. V srpnu chce navíc s účastníkem Poháru UEFA prodloužit smlouvu na tři roky. Proto přemítá: "Bylo by férové odjet?"
Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR FAKTURANT S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz