Ambice Kuby? Žádný útěk, žádný doping

23 2000
H a v a n a - Poněkud odlišné ambice než ostatní státy bude mít kubánská výprava na olympijských hrách v Sydney. Představitelé "ostrova svobody" si nekladou za hlavní prioritu zisk medailí, ale chtějí se vyhnout dopingovým skandálům a emigracím sportovců. To vše v době, kdy se největší hvězda Javier Sotomayor vrátil na scénu po ročním zákazu za užití kokainu a kdy Kuba hromadně vetuje starty emigrantů v dresu jiných výprav. "Nežádáme vás, abyste se stali šampiony, ale abyste se chovali čestně a důstojně," vzkázal olympionikům ministr zahraničí Felipe Perez.

I v této věci nastala od minulých let velká změna. Před poslední olympiádou v Atlantě byli sportovci také vyzýváni, aby se chovali v souladu s příkazy komunistické strany a státu, ale stalo se tak v soukromí. Nyní na ně apeloval ministr Perez v přímém televizním přenosu. "Více, než abyste přivezli medaile, si přejeme, abyste šířili velikost a slávu naší země," připomněl v nezvykle tvrdém projevu 241 sportovcům, kteří poletí do Sydney.

Kuba si přeje zanechat dobrý dojem v Sydney zejména proto, že se uchází o pořádání her v letech 2008 nebo 2012. Její představitelké bojují proti dopingu a nechtějí na tomto poli připustit žádné skandály. Rok starý Sotomayorův případ byl výjimkou a Kubánci dodnes tvrdí, že nález kokainu ve výškařově těle při loňských Panamerických hrách byl komplotem imperialistů proti socialistické zemi. Když však byl v červnu pozitivně testován vzpěrač Montoya Laurencio na anabolické steroidy, potrestal jej kubánský sportovní svaz doživotní diskvalifikací.

Těžší to bude mít Castrův režim se sportovci a funkiconáři, kteří budou chtít her v Sydney využít k emigraci na Západ. Před čtyřmi roky v Atlantě utekli například baseballista Rolando Arrojo, dnes hvězda celku Boston Red Sox, nebo boxerský trenér Mariano Leyva, který v té době vedl tým Mexika. Brzy je následovali nadhazovači Orlando Hernandez (nyní New York Yankees) a jeho bratr Livan Hernandez (San Francisco Giants).

Přitom sportovci jsou elitou kubánské společnosti. Za měsíc si vydělají až dvacet americkáých dolarů, vlastní velké domy a auta, celá země je uctívá a opěvuje. Navíc mouhou často cestovat na Západ, což se obyčejnému Kubánci nepoštěstí.

Přesto se očekává, že emigrace přes Sydney nebude tak hojná jako před čtyřmi roky. Atlanta přeci jen leží nedaleko floridského Miami, které je exilovým centrem Kubánců, zatímco Austrálie není častým cílem emigrantů. Ale v takové věci lze těžko hledat nějaké zákonitosti.

Řada Kubánců nečeká na příležitost při olympiádě a rozhodne se utéci i při regionálních nebo univerzitních soutěžích. Třeba v červnu požádali čtyři fotbalisté o azyl při turnaji v Kostarice, zatímco další využívají spíše tradiční únikovou cestu z "ostrova svobody" - loďkou na Floridu.

Baseballista Andy Morales cestoval často na Západ a byl i členem kubánského výběru, který loni sehrál přátelská utkání s americkým profesionálním celkem Baltimore Orioles. Nakonec se k útěku rozhodl až letos v červnu. A po moři.

Čím přibývá emigrantů mezi kubánskými sportovci, tím více musejí ti ostatní projevovat oddanost režimu. Veřejně odsuzují uprchlíky a připojují příběhy, jak i oni dostávali ze Západu milionové nabídky, kterým odolali.

Nedávno se Jose Contreras, baseballová superhvězda, svěřil ústřednímu deníku Granma, že mu New York Yankees nabízeli 20 milionu dolarů za podpis smlouvy. Jeho spoluhráč Omar Linares  vylíčil, že si mohl vydělat dokonce dvojnásobek. Dvojnásobný olympijský vítěz v boxu Felix Savon zase přiznal, že v roce 1993 mu v Portoriku nabízeli 5 milionů dolarů. "Ale peníze nejsou všechno," prohlásil formou tradiční fráze Savon.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz