Hruška dopoval a do Sydney neletí

20 2000
S y d n e y - Český cyklista Jan Hruška, medailová naděje v časovce na olympijských hrách, měl při nedávném etapovém závodu Vuelta (13.9.) pozitivní dopinkový test na nandrolon. Časovkářskému specialistovi oznámili zprávu, kterou zaslala Mezinárodní cyklistická federace, týmoví lékaři. Hruška se o pozitivní zkoušce dozvěděl v Paříži, odkud měl dnes s dalším cyklistickým reprezentantem Pavlem Padrnosem odletět do Sydney. V těchto chvílích čeká cyklista na analýzu vzorku B, která bude známa ve čtvrtek. "Zatím jsem neměl nikdy problém a tím méně jsem o ně stál před olympijskými hrami, kde jsem chtěl uspět, takže bych s kontrolou musel počítat, nechápu to," řekl zaskočený Hruška.
Hruška se v Madridu musel zpovídat i sportovnímu řediteli stáje Javierovi Minguezovi a týmovému lékaři Guillermovi de Lubianovi, kteří chtěli vědět, zda užil něco bez jejich vědomí.

"Řekl jsem jim a stojím si za tím, že jsem vždycky dodržoval smlouvu, která mně zakazuje vzít si jakýkoliv medikament bez souhlasu lékaře," uvedl jezdec. "Navíc z toho, co vím o nandrolonu asi jako každý vrcholový sportovec, a z toho, co vím o cyklistice, tak nechápu, k čemu by mi naordinovali nandrolon do poměrně lehké etapy. Beztak jsem měl v celkovém pořadí téměř dvouhodinovou ztrátu a bral jsem závod poctivě jako přípravu na olympiádu," vykládal český závodník.

Až do uzavření přípravu má Hruška zastavenou závodní činnost, takže na olympiádu může zapomenout. "Případný trest by vynesla disciplinární komise českého svazu na základě podkladů od mezinárodní unie. Protože se jedná se o tvrdou drogu, šlo by zřejmě o dvouletý zákaz činnosti," řekl místopředseda Českého svazu cyklistiky Vladimír Holeček, který má na starosti komunikaci s UCI.

"Už jsem byl hlavou v Sydney. Na jednu stranu je dobře, že jsem tam ani neodletěl, ale to nic nemění na tom, že cítím víc než hrozné zklamání. Nejen za sebe, ale i za ty, kteří mi věřili," líčil své pocity.

I když Hruškovi hrozí distanc, nehodlá se slibně rozjeté kariéry vzdát. "Moje řemeslo byla do dnešního dne cyklistika, ne chemie. Kdybych v sezóně nevyhrál řadu závodů i etap, a nejen na Giro d'Italia, kdy si mě pokaždé dopingoví komisaři dobře prověřili, tak bych asi po první sezóně z vrcholové cyklistiky utekl. Ale to by bylo levné gesto, které neudělám," prohlásil.

Dopingové zkoušce se nejlepší český silničář, kterému patří 40. místo v aktuálním světovém žebříčku, podrobil 13. září. Den předtím skončil druhý v královské etapě Vuelty s cílem na 1573 metrů vysokém vrcholu Alto de l'Angliru.

Vítěz dvou časovek při Giro d'Italia během Vuelty vystoupil na stupně vítězů dvakrát, v úvodním prologu obsadil třetí místo. Od nové sezóny by měl Hruška hájit barvy prestižní stáje ONCE, s kterou podepsal smlouvu v průběhu závodu ve Španělsku.

Ohlasy na případ Hruška
Jiří Ženíšek, jeho bývalý manažer, vzkázal z Vídně:
"Vím to jen pět minut, volal mi to známý z Itálie. Ale překvapuje mě, že se to stalo ve Španělsku. Já zaslechl, že Hruška měl pozitivní test při Giro d´Italia."

Místopředseda svazu Pavel Doležel: "Hruška byl snad patnáctkrát na dopingových kontrolách i v době, kdy měl největší úspěchy. Proto mě šokovalo, že to našli teď, když vlastně o nic nešlo."

 

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Najdete na iDNES.cz