Dvořák asi příliš "vzpíral" dvojčata

30 2000
P r a h a - Necelý měsíc před startem v olympijském desetiboji není světový rekordman Tomáš Dvořák zcela fit, ale přesto chce z olympiády v Sydney zlato a nejradši za výkon přes 9000 bodů. Ví, že k vysněnému cíli musí překonat vleklé potíže s pravým kolenem a nepříjemné bolestmi v dolní části břicha, které poslední dva týdny výrazně ovlivňují jeho závěrečnou přípravu. Musel kvůli nim dokonce předčasně ukončit soustředění v maďarské Tatě, od kterého si hodně sliboval.

"Přežil jsem tam týden se zatnutými zuby, a pak jsem raději dal přednost kontaktu s doktorem Kolářem a vrátil se domů," pravil Dvořák. "Snažím se připravit, jak nejlépe umím, ale jak už to se mnou bývá, mám pod nohama klacky. Nikdo mi je tam nehází, padají z nebe."

Jeho nejnovější potíže nejsou údajně žádnou novinkou, oblast podbřišku o sobě dávala vědět v průběhu celého roku, vždy se ale bolesti vytratily. "Výraznější bolesti mě přepadly až při dovolené s rodinou ve Španělsku před soustředěním. Příčina je zřejmě zátěžového charakteru. S doktorem Kolářem se přikláníme k tomu, že jsem se asi příliš natahal s dětmi," vzpomněl Dvořák, jak byl dva týdny 'ověšen' svými dvojčaty Kateřinou a Barborkou.

Fyzioterapeut Kolář už dva týdny intenzivně pracuje s Dvořákovým tělem a pokroky se dostavují - největší česká naděje pro olympiádu může znovu absolvovat běžecký i vrhačský trénink. Sprinty si zatím odpouští a než se vydá v neděli spolu s Romanem Šebrlem do přípravného kempu v Brisbane, chce ještě začít se skákáním.

"Rád bych stihl ještě jeden tyčkařský trénink," řekl atlet Dukly Praha, který se bude muset v Austrálii deset dní obejít bez Koláře. "Věřím, že se to v letadle rozleží. Každopádně s námi letí ale doktor Tábor, který mě dal do pořádku třeba před poslední olympiádou," poznamenal Dvořák.

Svěřenec trenéra Zdeňka Váni se snaží z tréninkového manka nedělat příliš hluboké vrásky, v tom mu pomáhá sám jeho tchán a kouč v jedné osobě. "Trenér mě uklidňuje, že mám natrénováno. Stačí mi pak kouknout se do tréninkového deníku, jakou práci jsme udělali na jaře. Už milionkrát jsem slyšel, že všechno špatné je k něčemu dobré, a držím se toho," vyprávěl Dvořák, jak hledá psychickou pohodu.

"Z olympijského závodu strach nemám. Umím závodit i s bolestí. Stále jsem v situaci, že bych měl vyhrát. Udělám všechno pro to, aby se zlato udělovalo za výkon nad 9000 bodů," oznámil nejlepší český sportovec loňského roku.

Bronzový medailista z Atlanty věří, že než nejdůležitější závod sezóny vypukne, bude znovu fit. "Čas je velemocný čaroděj, v kterého pevně věřím," řekl Dvořák, jenž si jako svůj poslední závod bez zdravotních problémů vybavil olympiádu v Atlantě.

V Brisbane a později v olympijské vesnici v Sydney chce kromě tréninku především šetřit síly. "Odtrénuju, něco pojím a půjdu na hotel sledovat v televizi ostatní sporty," těší se Dvořák. V Sydney chce také dohnat celoroční čtenářské manko a vezme si sebou rovněž projekt na výstavbu svého domu.

Dvoudenní boj o olympijské medaile čeká desetibojaře 27. a 28. září. Dvořák nastoupí k jednotlivým disciplinám v tretrách, na kterých je nejen jeho jméno, ale i osobní rekord, který v příslušné disciplíně drží. Detailní záběry kamer tak umožní televizním divákům přehled o tom, jak si nejvšestrannější atlet světa stojí.

"Japonský výrobce nám vzkázal, že si můžeme o nové říkat kdykoliv," prozradil manažer Libor Varhaník, který musel o novou obuv žádat už po desetiboji v Götzisu, kde Dvořák pozměnil své rekordy v dálce a výšce.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Najdete na iDNES.cz