Doktor je v Africe připraven odpovídat

29 2000
P r a h a - Přes půlku světa můžete komunikovat s kanoistou Martinem Doktorem. Obhájce dvou olympijských medailí z Atlanty 1996, který je až do neděle na soustředění v Jihoafrické republice, je připraven přes internet odpovědět na vaše otázky. Velký favorit soutěže rychlostních kanoistů navštěvuje mezi svými africkými tréninky internetovou kavárnu, odkud s vámi bude komunikovat. Dotazy můžete posílat během úterka a středy, olympionik nám přislíbil, že odpoví do konce týdne.Martin vás prosí, abyste v otázkách neužívali čárky a háčky, prože na africkém počítači má s českou transkripcí problémyZde najdete formulář pro zadávání otázek
Martin Doktor se narodil 21. května 1974 v Poličce do rodiny. Rychlostní kanoistice se věnovali oba jeho rodiče, stejně jako starší bratr Tomáš. Otec Josef Doktor je dodnes Martinovým trenérem, matka cestuje po světě s rodinným týmem jako kuchařka, ale brzy by ji měla vystřídat kanoistova snoubenka Kateřina. Jednu sezonu byla členkou rodinného týmu i manželka Tomáše Doktora, která se dostala do reprezentačního týmu kajakářek.

Rodina založila v roce 1994 klub Prosport Sezemice, jehož je Martin Doktor doktor jediným aktivním členem. Registraci mají ještě oba rodiče a 17 fanoušků. V Sezemicích rodina bydlí, ale Martin si nyní zařizuje domek v Račicích, kde má ideální tréninkové podmínky na zdejším umělém kanále.

Životním úspěchem Martina Doktora jsou dvě zlaté olympijské medaile z Atlanty 1996. Na světových šampionátech získal v kategorii C1 na různých tratích už celkem 2 zlaté medaile a pět stříbrných stříbrné, na mistrovství Evropy byl dvakrát první, čtyřikrát druhý a jednou třetí. V roce 1996 získal titul Sportovec roku, v anketě Olympionik století se umístil na pátém místě.

V Pardubicích vlastní dva obchody se sportovním zbožím (Reebok), od roku 1996 studuje v Praze FTVS, když se předtím dvakrát neúspěšně hlásil na medicínu.

Držitel titulu Sportovec roku 1996 najíždí v Africe poslední tréninkové kilometry tak, aby přijel do Austrálie optimálně připraven. "Jižní Afrika leží ve stejném pásmu a stejně jako v Austrálii tam bude právě začínat jaro. Chceme se na toto období co nejlépe připravit," říkal Martin Doktor před odletem.

V neděli se Doktor i se svým rodinným realizačním týmem (otec trenér, matka kuchařka) přestěhuje do domku poblíž olympijské trati v Sydney. "Hrozně rád bych bydlel v olympijské vesnici, ale musím všechno podřídit přípravě. Náš závod se pojede po deváté hodině ráno, a cestování si už nemohu dovolit. I takhle budu muset vstávat kolem šesté hodiny," vysvětluje Martin Doktor, jehož izolaci ještě prohlubuje olympijský program. "Naše závody vrcholí až v posledních dvou dnech olympiády, po jejich skončení už na přestěhování do vesnice nebude čas. V Atlantě to bohužel bylo úplně stejné," připomněl.¨

Martin bude mít i podobné cíle, jako měl před čtyřmi lety, kdy stál dvakrát na nejvyšším stupínku ze všech medailistů. "Lidé si myslí, že když jsem jednou vyhrál dvě zlaté medaile, tak budu vyhrávat už pořád, ale soupeři se od Atlanty úplně změnili. A ti noví jsou mnohem lepší," upozorňuje kanoista, ale vysoké cíle nezastírá: "Chci vyhrát každý závod, a když se to nepovede, tak jsem nespokojený. Na olympiádě bych byl hodně zklamaný, kdybych nezískal žádnou medaili."

To vše byly názory Martina Doktora, jak nám je zprostřekoval ještě před cestou do Afriky. Co se od té doby změnilo, na to se můžete zeptat sami.

Zde najdete formulář pro zadávání otázek

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Najdete na iDNES.cz