Do Sydney pojede deset cyklistů

31 2000
P r a h a - Na olympijských hrách v Sydney bude Českou republiku reprezentovat devět cyklistů. V nominaci jsou čtyři silničáři, stejný počet dráhařů a jeden závodník v cross country, navíc odcestuje i náhradník pro sprint Marek Hromádka. Na dráze budou o olympijské úspěchy bojovat sprinteři Pavel Buráň (sprint, keirin a olympijský sprint), Ivan Vrba (olympijský sprint, náhradník pro keirin) a Martin Polák (kilometr s pevným startem a olympijský sprint) a Lada Kozlíková (stíhací závod na 3 km).

Největší tíha odpovědnosti bude ležet na Buráňovi, který před čtyřmi lety v Atlantě skončil devátý. Nejlepší český sprinter posledního desetiletí podřídil úspěchu v Sydney celou svou přípravu a k úspěchu by mu měl dopomoci i šestitýdenní jarní pobyt v Japonsku, kde absolvoval sérii závodů v keirinu. "Nebojím se nikoho, všechny sprintery dokonale znám. Větší šanci uspět však vidím v keirinu, kde lze největší favority lehčeji
zaskočit," řekl Buráň.

Sportovní koordinátor Českého svazu cyklistiky Svatopluk Buchta předpokládá, že družstvo v olympijském sprintu by mohlo skončit do šestého místa. "Velmi dobře jezdí nyní kilometr s pevným startem Polák, Buráň by neměl chybět ve finále keirinu, ve sprintu má na umístění mezi 5. až 12. místem. Pro Kozlíkovou bude úspěchem skončit v první desítce," míní Buchta.

Pro většinu dráhařů již skončilo závodní období a společně se sejdou 14. srpna, kdy absolvují závěrečnou přípravu na dráze v Německu, zatím se neví, zda ve Frankfurtu, či Büttgenu. Jen Kozlíková bude ještě startovat v tomto týdnu na ME v silničních
disciplínách a teprve pak začne ladit formu na olympiádu, kde pojede poprvé, stejně jako Polák a Vrba.

Silniční závod v Sydney obsadí Ján Svorada, Pavel Padrnos, Tomáš Konečný a Jan Hruška, který bude startovat také v časovce. Necestujícím náhradníkem je Jaroslav Bílek. Z těchto jezdců znají olympijskou atmosféru Svorada, třicátý před čtyřmi lety a Padrnos, jež v Barceloně 1992 skončil 69. silničním závodě a v již neexistují časovce družstev byl osmý.

Buchta má jasno v tom, že přestože je cyklistika individuální sport, jednotlivec se bez pomoci kolegů prakticky prosadit nemůže. "Musíme veškerou taktiku podřídit ve prospěch Svorady. Dá se předpokládat, že rozhodovat se bude v hromadném spurtu a v něm je Svorada světovou třídou.

Proto ostatní musejí v průběhu závodu pracovat na něj," řekl Buchta, který tajně doufá, že v časovce by mohl medaili vybojovat Hruška. Olympijský nováček, stejně jako Konečný, po přechodu do španělské stáje Vitalicio Seguros se stal králem časovek při letošní Giro d'Italia a to jej pasovalo do role jednoho z favoritů. Jeho současný šéf Javie Minguez mu plně důvěřuje, a proto mu nechal zcela volnou ruku v přípravě na OH.

Silničáři se spolu sejdou až v Sydney. Padrnos, Konečný a Hruška odcestují 15. září, ale Svorada se připojí až o týden později, protože až 17. září by měl být dorazit do cíle španělské Vuelty. Do olympiády se všichni budou připravovat individálně. Závodu horských kol se zúčastní Radim Kořínek, pro něhož bude start v Sydney olympijskou premiérou. Vzhledem k tomu, že na OH mohou každou zemi reprezentovat pouze dva závodníci, má vyhlídky, že skončí lépe než na mistrovství světa, kde dojel devětatřicátý.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Najdete na iDNES.cz