Do Sydney pocestují jen limitáři

1 2000
P r a h a - Český atletický svaz nesáhl při skládání olympijské výpravy k divokým kartám a na zářijové hry do Sydney nominoval výhradně atlety, kteří splnili ostré limity. Do vypršení termínu vyhovělo kritériím čtyřiadvacet sportovců, jako pětadvacátá pocestuje do Austrálie juniorská sprinterka Lenka Ficková v roli náhradnice pro čtvrtkařskou štafetu.

Adeptů na divoké karty bylo sedm. Tyčkaři Ptáček, Janáček, Špaček a Baďurová, sedmibojařky Beránková a Hejnová a diskařka Šilhavá splnili v průběhu sezóny A-limit Mezinárodní atletické federace IAAF. "I trenéři na trenérské radě zastávali názor divoké karty nepřidělovat. S ohledem na skutečnost, že by závodníci na karty tvořili zhruba čtvrtinu výpravy, bylo by to nespravedlivé vůči těm, kteří ostrá kritéria splnili," uvedl generální sekretář svazu František Fojt.

Výkonný výbor na zasedání rozhodl, že do olympijské soutěže desetibojařů bude formálně přihlášen i Jan Poděbradský. Ten výkonem 8314 bodů sice pokořil limit 8100 bodů, ale je až čtvrtým českým vícebojařem v pořadí za Tomášem Dvořákem, Romanem Šebrlem a Jiřím Rybou. Na olympiádě mohou v každé disciplíně startovat pouze tři zástupci jedné země. "Rozhodli jsme se přihlásit Poděbradského, aby mohl odcestovat do Sydney v případě, že některý z trojice nominovaných nebude schopen například ze zdravotních důvodů startovat," vysvětlil Fojt.

Svazový sekretář oznámil, že drobné diskuse vyvolala nominace výškaře Tomáše Janků, jenž splnil limit jako úplně poslední ze všech českých atletů. Požadovaných 230 centimetrů totiž překonal ve čtvrtek 27. srpna na mítinku v Bílině, který nebyl zanesen v oficiální termínové listině vydané svazem před začátkem sezóny. Na to upozornil dopisem brněnský výškařský trenér Ctibor Nezdařil.

"Jednalo se pouze o administrativní chybu, nicméně vzhledem k nominačním kritériím to byl zádrhel," připustil Fojt. Podle něho se proto výkonný výbor dohodl na prohlášení, které předloží Českému olympijskému výboru spolu s návrhem nominace. "Tomáš Janků byl nominován s vědomím, že dosáhl regulérního výkonu 230 centimetrů na závodech v Bílině, na kterých řádně ohlásil jeden z pěti pokusů o splnění kvalifikačního limitu, přestože tento závod nebyl uveden v brožuře Atletické soutěže 2000," stojí v prohlášení.

Před čtyřmi lety tvořilo atletickou olympijskou výpravu 23 sportovců, takže letošní počet bude rekordní. Fojt je přesvědčen, že Český olympijský výbor na plenárním zasedání 14. srpna nominaci schválí, neboť kritéria, která atleti plnili, vznikla ze spolupráce svazu a ČOV. Dokonce vyslovil soukromý názor, že pokud některý z atletů neúspěšných v boji o limit předvede do zasedání takový výkon, který by jej opravňoval ke startu na olympiádě, existuje možnost dodatečného řešení. "Musel by předvést opravdu mimořádný výkon, ale ta možnost tu je," uvedl Fojt.

Nominace:
Roman Oravec (800 m), Jiří Mužík (400 m př.), Tomáš Janků (výška), Miroslav Menc (koule), Libor Malina (disk), Vladimír Maška (kladivo), Pavel Sedláček (kladivo), Jan Železný (oštěp), Jiří Ryba, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle (všichni desetiboj), Jiří Malysa (20 km chůze), Miloš Holuša (50 km chůze), Helena Fuchsová (400, 800 a 4x400 m), Jitka Burianová (400 a 4x400), Hana Benešová (400 a 4x400 m), Ludmila Formanová (800 a 4x400 m), Alena Peterková (10.000 m), Lenka Ficková (4x400 m), Zuzana Hlavoňová (výška), Daniela Bártová, Pavla Hamáčková (obě tyč), Šárka Kašpárková (trojskok), Vladimíra Racková (disk), Nikola Tomečková (oštěp).

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Najdete na iDNES.cz