Divoké karty se nechystají

1 2000
P r a h a - Zdá se téměř jisté, že atletický tým pro olympijské hry v Sydney se už nebude dál rozrůstat. Kdo si účast nevybojoval na hřišti tím, že vyhověl svazovému limitu, asi nepojede. Naděje na udílení divokých karet je mizivá. "Nechci předcházet, ale domnívám se, že zůstaneme na limitech," řekl František Fojt, generální sekretář svazu. Svaz musí do pátku předložit návrh nominace Českému olympijskému výboru.

Jisté je, že v něm bude čtyřiadvacet sportovců, kteří limity zvládli. Místo navíc je rezervované pro náhradnici ženské štafety na 400 metrů. Teprve plénum ČOV 14. srpna rozhodne, kdo pojede, a kdo ne.

Výkonný výbor na dnešním zasedání může doporučit do nominace i atlety, kterým olympijský limit těsně unikl. To by ale byla velmi komplikovaná hra, v níž by se jen těžko mohlo všem měřit stejným metrem.

Limity českého atletického svazu jsou většinou lepší než dva výkony, jež ke startu požaduje mezinárodní federace IAAF. Limity B zvládlo víc než dvacet závodníků. Nikdo z nich už nemá šanci proniknout na olympiádu. Ve hře jsou ještě jména sedmi atletů, kteří zvládli ostrý A limit. Jsou to tyčkaři Ptáček, Janáček, Špaček a Baďurová, sedmibojařky Beránková s Hejnovou a diskařka  Šilhavá.

Právě mohutnost této skupiny asi zbortí naděje každého jejího člena. "Jedna divoká karta by otevřela celou skupinu lidí. Tím bychom popřeli smysl limitů," říká Fojt.

Závodníci mohou doufat, ale dobře znají situaci. "Je nás hodně. Nikdo nemůže porovnávat, který výkon je lepší," řekl tyčkař Štěpán Janáček. "Co jsem slyšel, tak divoké karty moc nepřipadají v úvahu." Naděje mnoha závodníků asi narazí na nekompromisní pravidla, další možnost dostanou atleti až za čtyři roky.

Olympijské hry jsou mezi většinou sportovců stále považovány za něco výjimečného. Je to pro ně závod vyšší kategorie než každoroční jiné špičkové podniky.

Výškaře Jana Janků, který se v neděli naposledy marně pokoušel o limit, teď vůbec neutěšuje vyhlídka mistrovství světa 2001 v Kanadě. "To není olympiáda," prohlásil.

"Při olympiádě by se trochu mělo myslet na Coubertinovo heslo," tvrdí tyčkařský trenér Boleslav Patera. "Všichni, kteří mají ostré limity, by byli v přední polovině pole. Nezametali by dvě kola za ostatními." Malá šance ještě existuje pro každého. Do zasedání pléna ČOV by někdo musel předvést výjimečný výkon.

V minulosti už se stalo, že byl atlet nominován dodatečně. V roce 1964 se tímto způsobem dostal do týmu Josef Odložil v běhu na 1500 metrů. Na hrách v Tokiu pak získal stříbrnou medaili. Kdyby se takový výkon ještě udál, na plénu by musel někdo vstát a otevřeně lobbovat.

Šéftrenér Fišer si to představuje asi takhle: "Vážení přátelé, došlo k mimořádné události. Je tu dálkař, který skočil osm metrů padesát. Myslím, že by měl jet." To je zřejmě jediná cesta do Sydney pro ty, jimž je zatím zapovězena.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz