Chalupa zvolil přípravu v Melbourne

28 2000
P r a h a - Tři týdny před svou první rozjížďkou na olympijských hrách dnes odletěl směr Austrálie skifař Václav Chalupa, jediný český veslař, který si zajistil účast v Sydney. Do olympijské vesnice se přesune až den před zahájením her, ve čtvrtek 14. září. Do té doby se bude pod vedením trenéra Zdeňka Pecky připravovat na kanále v Melbourne. "Je to vyzkoušené. Před deseti lety jsem se tam připravoval na mistrovství světa, které bylo v Tasmánii. Bydlet budeme u kamaráda, který závodil ještě s mým otcem a do Austrálie se odstěhoval před třiceti lety," líčil Chalupa, jehož čeká už čtvrtá olympiáda.

Tréninkové podmínky v Sydney si obhlížel při předolympijské regatě loni v říjnu. "Najel jsem snad tři a půl tisíce kilometrů, ale v okolí sto kilometrů kolem Sydney jsme nic vhodného nenašli. Na všech řekách by za mnou musel trenér jezdit ve člunu, takhle to bude bez
problémů," podotkl dvaatřicetiletý skifař. Dřívější odlet Chalupa zvolil kvůli aklimatizaci. "Časový rozdíl je dost podstatný. Žádné problémy s aklimatizací nemám, ale pokud chci podat slušný výkon, tohle je základní předpoklad. Jde o vteřiny a setiny a pak rozhodují maličkosti," nechce ponechat nic náhodě.

Po dohodě s australským výrobcem lodí bude mít přímo na místě připravenou zcela novou loď, identickou s tou, na které trénuje. "Vezu pouze vesla, nohavky a krakovec, který mám nestandardní," řekl několikanásobný medailista z mistrovství světa. O svých ambicích v olympijském závodě Chalupa nechce hovořit. "Uspokojil by mě takový výkon, abych mohl říci, že jsem do toho dal vše. Čím výše to bude, tím víc budu spokojen. Pojedu na maximum a uvidím, na co to bude stačit," prohlásil stříbrný medailista z Barcelony.

Za hlavní soupeře považuje Novozélanďana Waddela, Kanaďana Portera a Švýcara Müllera. "Všichni mě letos porazili, takže pokud budu chtít medaili, musím alespoň jednoho zdolat," konstatoval vítěz letošního Světového poháru. Podle Chalupy mohou do bojů medaile zasáhnout i Němec Hacker a Santori z Itálie. Šance českého veslaře by zvýšily nepříznivé povětrnostní
podmínky, které mu sedí. "Jsem silový typ, takže nejlepší by byl protivítr. Vítr do zad vyhovuje všem, ale v protivětru je například Porter poloviční," podotkl Chalupa.

V průběhu her se chce soustředit na své výkony a proto si dopředu neplánuje návštěvy dalších sportovišť. "Pokud se budu chtít odreagovat, možná někam zajdu. Ze zkušenosti ale vím, že s
tím bývá dost problémů. Vždy to šlo snad jen na atletiku," pravil Chalupa. Na ruzyňském letišti měl Chalupa jeden kufr. "Navíc v něm mám ještě polovinu lodě. Nebral jsem si ani celou olympijskou výbavu, věci na závodění jsou důležitější. Ostatní se dá koupit tam,"
smál se Chalupa.

Václav Chalupa se loučí s rodinou před odletem na olympijské hry

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz