Bulhaři chtějí žalovat výrobce léčiv

5 2000
S o f i a - Bulharský vzpěračský svaz chce pohnat k soudu farmaceutickou firmu Sopharma, jejíž výrobky prý zapříčinily, že tři reprezentanti neprošli na olympijských hrách v Sydney dopinkovými testy a museli vrátit medaile. Vzpěrači měli pozitivní test na diuretikum, které obsahuje lék Orocetam užívaný v období rekonvalescence. Mezinárodní vzpěračská federace kvůli třem nálezům vyloučila z olympijských her celý bulharský tým.
Bulhaři prostředek užívali se svolením trenéra Ivana Abadževa. Kouč v tomto týdnu odstoupil z funkce, ale předtím prohlásil, že neměl tušení, že Orocetam látku obsahuje. Sopharma, která lék produkuje, se v pondělí sportovcům omluvila. V prohlášení pro tisk však uvedla, že "lék neobsahuje takové množství zakázané látky, aby mohl být považován za dopink".

"Přejeme si především očistit jména našich vzpěračů a jméno trenéra Abadževa," vysvětlil funkcionář vzpěračského svazu Georgi Michaljov pohnutky, které organizaci vedly předat věc soudu. Pozitivní dopinkový test měli v Sydney vítězka kategorie do 48 kilogramů Izabela Dragněvová, bronzový medailista ze soutěže do 62 kg Sevdalin Minčev a Ivan Ivanov, druhý v kategorii do 56 kilogramů.
Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Najdete na iDNES.cz