Atleti budou v Plzni bojovat o limity

11 2000
P l z e ň - Už jen necelé tři týdny mají čeští atleti na to, aby si zajistili účast na olympijských hrách. Jedinečnou příležitost k rozšíření dosavadního počtu 22 limitářů skýtá víkendové mistrovství České republiky, kterým vyvrcholí domácí sezona. Adeptů na rozšíření současné výpravy, která je jen o jedno jméno menší, než ta rekordní před čtyřmi lety v Atlantě, je řada. Konečný počet by se mohl přiblížit třicítce.

Po strhujícím úvodu do sezony, kdy přibývali úspěšní limitáři jako na běžícím pásu, už přirozeně není přírůstek tak pravidelný. Naposledy si olympiádu zajistil v neděli při první lize Evropského poháru v Oslu půlkař Roman Oravec. Šest dní před ním byla úspěšná oštěpařka Nikola Tomečková, ale ta byla po téměř měsíčním čekání první, komu se podařilo svazovou normu splnit. "Je třeba si uvědomit, že většina atletů má splněno. Ve zbývajícím čase už to nebude taková masovka, jako v úvodu sezóny," řekl šéftrenér Václav Fišer, jenž před měsícem  a půl neskrýval překvapení, jak rychle se atletická rodina pro Sydney rozrůstala.

V Plzni, kde atleti nemusí pokusy o splnění limitů hlásit, počítá Fišer s celou řadou útoků na olympijskou normu. V okruhu kandidátů jsou především tyčkaři Špaček, Ptáček, Janáček, Kysela či Baďurová, bratrská dvojice výškařů Jan a Tomáš Janků, letos již dvakrát osmimetrový dálkař Milan Kovář nebo trojskokan Jiří Kuntoš, který při EP potvrdil překonání výkonnostní krize (16,59). Podle Fišera lze od finalisty loňského MS v Seville v nejbližší době očekávat i sedmnáctimetrové výkony. Bez nadějí nejsou ani běžci Andrea Šuldesová či Lukáš Vydra, kterým však dosavadní přípravu ztěžovaly zdravotní potíže.

"Nelze zapomenout ani na Zdenu Šilhavou, která na poháru ukázala, že je znovu velmi dobře připravena," vzpomněl Fišer výkon již šestačtyřicetileté diskařky, jež v Oslu skončila ve vrhu koulí druhá za 16,89. Stále s optimismem sleduje svaz snažení čtvrtkařů o uskutečnění snu v podobě olympijského startu ve štafetě. Vrcholnou formu potvrdil v Oslu Karel Bláha osobním rekordem na 200 metrů (21,17) a byť čas na čtvrtce 46,57 nepatřil ke špičkovým, svůj úsek ve štafetě zvládl neoficiálně hluboko pod 46 sekund.

Na start v Plzni se chystá i další člen zlaté štafety z halového mistrovství Evropy v Gentu Jan Poděbradský, kterému před dvěma týdny v Oulu překazily potíže s achilovkou pokus nominovat se v desetiboji. Hladkou čtvrtku v Plzni chce běžet i Jiří Mužík, který se netají úmyslem zdolat v domácím prostředí letitý český rekord Karla Koláře 45,77. Právě finálový závod čtvrtkařů je očekáván jako jeden z vrcholů mistrovství.

Další z rubriky

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Najdete na iDNES.cz