• Pondělí 22. dubna 2019 Velikonoční pondělí

Zlatá olympijská obhajoba! Sáblíková ovládla pětikilometrovou trať

19 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Martina Sáblíková pozlatila na olympijských hrách v Soči své úchvatné vystoupení na trati 5 000 metrů. Stejně jako před čtyřmi lety ve Vancouveru ovládla česká rychlobruslařka vytrvalecký závod a vybojovala v Rusku pro českou výpravu druhou zlatou medaili.

Sáblíková, která pod pěti spletenými kruhy získala už pět medailí, v české sportovní historii ještě výrazněji podtrhla své jméno. Žádný jiný Čech na zimní olympiádě triumf na následujících hrách nezopakoval. Ona ano.   

"Už když jsem dnes odcházela z pokoje, tak jsem slíbila stříbrné medaili, kterou jsem tady získala na trojku, že jí přivezu sestřičku," vykládala pak Sáblíková, která se vyrovnala českým legendám - jako Věra Čáslavská, Emil Zátopek a Jan Železný má tři nejcennější olympijské medaile.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v on-line reportáži

Na trati 5 000 metrů je takřka neporazitelná, šestkrát na ní slavila titul, drží i světový rekord. Od roku 2007 na velkých akcích na téhle distanci nenašla přemožitelku, ve Světovém poháru prohrála za sedm posledních sezon jen dvakrát.

V Soči byla po stříbru na 3 000 metrů jasnou favoritkou. "Cítím se fakt dobře," říkala před závodem Sáblíková, která kvůli své parádní disciplíně obětovala minulý týden i start na patnáctistovce, kde brala na hrách před čtyřmi lety bronz.

V Adler Areně začala atmosféra houstnout v posledních čtyřech rozjížďkách. Před úpravou ledu vedla Norka Mari Hemmerová, která dvanáct a půl okruhu odkroužila za 7:04,45 minuty. Němka Stephanie Beckertová, obhájkyně stříbra z Vancouveru, za ní zaostala o více než tři vteřiny. První velké jméno ze hry o pódium. 

Nejúspěšnější české hry

Čeští sportovci už získali na ZOH v Soči osm medailí, dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové. Už teď tak prožívají své neúspěšnější zimní olympijské hry v historii. V dosud rekordním Vancouveru brali šest medailí. 

Do boje o stupně vítězů se naopak razantně přihlásila Carien Kleibeukerová. První z nizozemské rychlobruslařské armády, která v Rusku bez zábran drancuje olympijskou pokladnici, vyžehlila bělostnou dráhu za 6:55,66. "Trochu mě to vyděsilo," přiznala potom Sáblíková.  

O chvíli později rychlobruslařský chrám v Soči málem spadl, ale divoce hartusící ruští fanoušci dohnali bronzovou z trojky Olgu Grafovou "jen" k ruskému maximu a průběžnému druhému místu - 6:55,77.

A pak už vyrazila Sáblíková ve dvojici s Wüstovou, která ji porazila v úvodu her v klání na 3 000 metrů a navrch ještě posbírala dvě stříbrné. "Ireen jezdí slušně, ale přece jen ta pětka je na ni dlouhá," prorokoval trenér Petr Novák. Že by přišla chvíle odvety?

Holanďanka vyrazila tradičně rychle, šestadvacetiletá Češka na ni od začátku ztrácela přes dvě vteřiny, ale postupně z jejího náskoku ukrajovala a po čtyřech kilometrech ji předehnala. A zatímco soupeřka dál vadla, kouč Novák se už se usmíval a potleskem hnal svoji svěřenkyni vpřed. "Jeď, jeď!"

Fotogalerie

V cíli naměřili Sáblíkové čas 6:51,54 minuty - jasné vedení a rekord dráhy! Wüstová za ní zaostala o 2,74 sekund a byla blízko třetímu stříbru. Ještě však zbývaly Nizozemka Yvonne Nautaová a Němka Claudia Pechsteinová, specialistky na dlouhé tratě. Zpočátku Sáblíkové ujížděly, ale po chvíli se drobná dívka z Vysočiny začínala culit. Tušila: Budu zlatá!

Za moment už jásala, popadla českou vlajku a přímo na ploše si padla do náručí s maminkou Evou. "Bylo to dojemné. Nebylo co říkat, objetí mluvilo za vše. Obě jsme byly šťastné." Rozzářeně posílala polibky do hlediště, kde jí fandili i otec, bratr, babička a dědeček.

Při květinovém ceremoniálu měla ve tváři blažený výraz a i Wüstová a třetí Kleibeukerová na pódiu rozdávaly spokojené úsměvy. Věděly, že na vítězství ani tentokrát neměly. "Martina jela přesně podle plánu. Víc k tomu není co dodat," kývl Novák, strůjce českého rychlobruslařského zázraku.

Rychlobruslení - výsledky

Ženy

5 000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:51,54, 2. Wüstová 6:54,28, 3. Kleibeukerová (obě Niz.) 6:55,66, 4. Grafová (Rus.) 6:55,77, 5. Pechsteinová (Něm.) 6:58,39, 6. Nautaová (Niz.) 7:01,76, 7. Hemmerová (Nor.) 7:04,45, 8. Beckertová (Něm.) 7:07,79, 9. Černovová (Rus.) 7:08,71, 10. Fudžimuraová (Jap.) 7:09,65.

Trenér Petr Novák: Martina výhrou splnila svůj slib:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz