Krasobruslaři Volosožarová a Traňkov mají po závodu dvojic další zlato

Ruský pár Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov při krasobruslařské soutěži sportovních dvojic. (12. února 2014) | foto: Reuters

12 2014
O více než 18 bodů předčila ruská sportovní dvojice Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov zbytek světa, a toto krasobruslařské duo tak získalo v Soči už druhou zlatou medaili. Stříbro získali další Rusové Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov, s bronzovou medailí se museli stejně jako ve Vancouveru spokojit Němci Aljona Savchenková a Robin Szolkowy.

Volosožarová i Traňkov rovněž startovali před čtyřmi lety ve Vancouveru, ale se svými tehdejšími partnery skončili na sedmém a osmém místě. V květnu po olympiádě se pak dali dohromady a během olympijského cyklu se vypracovali na světové rekordmany.

S německými rivaly Savchenkovou a Szolkowým sice v prosinci prohráli ve finále Grand Prix a rozpačitý dojem vyvolali i pokaženou volnou jízdou na mistrovství Evropy, ale olympijskému publiku se představili ve vrcholné formě.

Fotogalerie

V programu na hudbu z muzikálu Jesus Christ Superstar neudělali žádnou chybu a v dílčích známkách za pětici programových komponentů získali čtrnáct desítek. Za interpretaci jim absolutní známku dalo sedm z devíti rozhodčích.

Když dobruslili, oba se rozplakali. "Plakala jsem, protože jsem do toho dala spoustu emocí. Pořád jsem napnutá a roztřesená, ale jsem také strašně šťastná. Zajeli jsme neuvěřitelně dobře," řekla sedmadvacetiletá Volosožarová. "Je to velký den pro celé Rusko. Dvě naše dvojice dnes bruslily velmi dobře a myslím, že to potěšilo každého v naší velké zemi," doplnil ji její o tři roky starší partner.

Tato volná jízda prý byla to nejtěžší, co ve sportu zažil. "Museli jsme se vyrovnat s obrovským tlakem. Už jsme měli zlato se soutěže družstev, ale tohle je uskutečnění našich životních cílů a snů," řekl Traňkov.

Ke stříbru se famózní volnou jízdou propracovali ze třetího místa po krátkém programu jejich krajané, dvaadvacetiletá Stolbovová a třiadvacetiletý Klimov. Vicemistři Evropy při debutu na seniorské světové scéně si na doprovod z filmu Adamsova rodina počínali suverénně a vylepšili si osobní rekord v této části soutěže o šest bodů.

Odsunuli tak na bronzovou pozici Savchenkovou a Szolkowého. Čtyřnásobní mistři světa po partnerově pádu při trojitém toeloopu v posledních sekundách jízdy zariskovali a pokusili se o odhozený trojitý axel, jenže i ten skončil pádem. To rozhodlo o tom, že nejenže nedosáhnou na vysněné olympijské zlato, ale dokonce znovu skončí až třetí.

Bylo to pro ně smutné loučení s olympijskou scénou. "I když máme bronz, cítíme se jako extrémně poražení. Nemáme na to v tuhle chvíli žádnou odpověď, prostě to od nás nebyla dobrá jízda," uvedl bezprostředně po závodě čtyřiatřicetiletý Szolkowy. Zlato však pro německý pár viselo tentokrát hodně vysoko, musel by si vylepšit osobní rekord o deset bodů a vytvořit ve volné jízdě nové světové maximum..

Zimní olympijské hry v Soči

Krasobruslení

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Volosožarová, Traňkov 236,86, 2. Stolbovová, Klimov (všichni Rus.) 218,68, 3. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 215,78, 4. Čching Pchang, Ťien Tchung (Čína) 209,88, 5. Mooreová-Towersová, Moscovitch (Kan.) 202,10, 6. Bazarovová, Larionov (Rus.) 199,60, 7. Duhamelová, Radford (Kan.) 199,53, 8. Čcheng Pcheng, Chao Čang (Čína) 195,72, 9. Castelliová, Schnapir (USA) 187,82, 10. Jamesová, Cipres (Fr.) 179,43.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Najdete na iDNES.cz