Sudová postoupila do olympijského finále boulařek, Vaculíková upadla

Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová při své kvalifikační jízdě v boulích, ze které postoupila do finále. (8. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

8 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Druhé kolo olympijské kvalifikace boulařek Nikole Sudové vyšlo a třetím místem si s přehledem zajistila postup do finále. To je na programu v sobotu večer. Druhá česká reprezentantka Tereza Vaculíková upadla a nepostoupila.

Sudová odjela jízdu, zamávala do kamery, zkoukla na světelné tabuli bodové odhodnocení a rychle zmizela chystat se na finále.

"V pohodě jsem, ale spokojená ne," kroutila pak Sudová hlavou. "V tréninku jezdím o padesát procent líp, ale v závodě nejsem schopná to sjet stejně. Tak doufám, že to teprve přijde."

Problém tkví v tom, že se česká akrobatka bojí, aby neudělala chybu a nevypadla. "Tak jedu jakoby na jistotu a to nesmím!" napomínala se.

On-line

Finále boulařek sledujte od 19.00

Ve čtvrtečním prvním kole kvalifikace unikl Sudové přímý postup o jedinou příčku. Ve druhé jízdě v kavkazském středisku Roza Chutor tak patřila mezi favoritky a tuto roli potvrdila.

Jedenatřicetiletá lyžařka, která je už na svých čtvrtých olympijských hrách, předvedla jízdu na jistotu - na postup! Proto nezařadila svůj staronový skok D-spin, tedy salto skákané mimo osu, na kterém celou zimu maká.

Tento skok nechystá zapojit ani ve finále: "Pokud bude, tak až v superfinále, protože rozhodčí za to body nedávají. Proto jsme taktiku úplně změnili, protože to, co hlásali celou sezonu, že budou nadhodnocovat nové skoky, aby se náš sport posunul dál, tak tady se toho očividně nedrží."

Proto se Sudová rozhodla udělat krok zpět a vrátila se k osvědčeným a snazším skokům.

"To abych si udržela techniku a rychlost. Klidně s nižšími body za skoky, ale pořád technika dělá padesát procent výsledku," zdůraznila. "Až v superfinále, když se dostanu mezi nejlepších šest, bych D-spin šla. A v podstatě rovnou, bez tréninku. Tam už se prostě nedá jet na jistotu."

Fotogalerie

Na prvním skoku Sudová předvedla helikoptéru s roznožkou a na druhém klasické salto s krosem, tedy se zkřížením lyží. Výsledkem bylo 20,43 bodu, což je o pět setin víc než v prvním kole.

Na svah se vydala jako druhá v pořadí a dlouho vévodila průběžnému pořadí. Na konečné třetí místo ji odsunuly až ruská reprezentantka Jekatěrina Stoljarovová (21,32 bodu) a italská závodnice Deborah Scanziová.

Druhé kolo kvalifikace se naopak nepovedlo další české zástupkyni Vaculíkové. Po prvním skoku upadla a ačkoliv se zvedla a svah sjela, tak ve výsledkové listině svítilo u jejího jména DNF - nedokončila.

"Zklamání! Nevím, co jiného na to říct," posteskla si Vaculíková. "Vůbec nevím, co se tam stalo, musím se nejdřív podívat na video. Nějak jsem si přišlápla patku lyže a neustála jsem to."

Olympijské závody jsou pro ni, zdá se, prokletím. Před čtyřmi roky ve Vancouveru, kde byla nejmladším členem olympijského týmu, se Vaculíková neudržela rovněž na lyžích a i tam si "vysloužila" nejhlasitější potlesk.

"Lidi asi chtějí vidět pády," pokrčila rameny. "Škoda, ambice na postup byly, protože jsem na to měla a do finále jsem chtěla."

Finále boulařek je na programu ještě v sobotu večer. Rozdělené je do tří jízd - v první (19:00) se představí dvacet nejlepších lyžařek, do druhé (19:35) postoupí dvanáct nejlepších a poslední třetí kolo (20:10) se bude týkat jen šesti adeptek na medaili.

Akrobatické lyžování - jízda v boulích

Druhé kolo kvalifikace žen

Ženy: 1. Stoljarovová (Rus.) 21,32, 2. Scanziová (It.) 21,01, 3. Sudová 20,43, ...Vaculíková (obě ČR) nedokončila.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz