Kučerová a Zemanová uvízly v olympijském skikrosu v osmifinále

Kanadské skikrosařky Marielle Thompsonová (vpravo) a Kelsey Serwaová ve finálovém olympijském závodě v areálu Rosa Chutor Extreme Park. (21. února 2014) | foto: Reuters

21 2014
Senzace se nekoná, české skikrosařky Andrea Zemanová a Nikol Kučerová vypadly v olympijském závodě v osmifinále. Ve svých rozjížďkách shodně skončily na třetí příčce, do další fáze postupovaly první dvě závodnice. Zemanová tak skončila na konečné 21. příčce, Kučerová o tři místa za ní. Vyhrála Kanaďanka Marielle Thompsonová před krajankou Kelsey Serwaovou a Annou Holmlundovou ze Švédska.

Nad střediskem akrobatických sportů v Roza Chutor se válela mlha, kvalifikace musela být dokonce kvůli špatné viditelnosti na několik minut přerušena. Sólojízdu, po které byly skikrosařky na základě svých časů nasazeny do vyřazovací části, z Češek lépe zvládla Zemanová. Skončila dvacátá a na vítězku Serwaovou z Kanady ztratila 4,51 vteřin.

Kučerová po jednom ze skoků upadla a skončila v ochranné síti. Hned se zvedla a vztekle máchala hůlkou, protože jela solidně. Minula branku a bez zaznamenaného času uvízla na konci výsledkové listiny. A ani v osmifinále neměla štěstí, sice dobře odstartovala, jenže na nástup Lüdiové ze Švýcarska a Australanky Creamové nestačila a jejich náskok už na náročné trati nesmazala.

"O velké chybě nevím, asi jsem dělala spoustu malých. Prostě mi ujížděly," uznala Kučerová. "Byla jsem trochu rozhozená z pádu v kvaldě. Odrazila jsem se daleko, váha šla dopředu a já jsem spadla. Trenéři byli docela rádi, že jsem se vymotala, protože si mysleli, že mám urvaná obě kolena, ale mám jen naražený bok."

Fotogalerie

Zemanová měla výhodu, do závodu nastoupilo jen 28 skikrosařek a v její rozjížďce zápolila o dvě postupová místa pouze se dvěma soupeřkami. Švédka Holmlundová a Rakušanka Ofnerová však lyžařce, která se do olympijské sezony věnovala alpských disciplínám, brzy ujely a vstupenky do čtvrtfinále už nepustily. 

"Super, přežily jsme náročnou trať," vydechla Zemanová. "Chtěla jsem apsoň jednou postoupit, ale to se nepodařilo, protože jsem měla docela těžké soupeřky. Zase jsme jely ve třech, protože se holky zranily už v trénincích."

Finále bylo kanadskou záležitostí. Vládla vedoucí žena Světového poháru Thompsonová, následovaná mistryní světa z roku 2011 Serwaovou. Útočila na ně skikrosová legenda Ophélie Davidová, která v kariéře vyhrála, co se dalo, ale  na olympijských hrách měla vždy smůlu.

Sedmatřicetiletá Francouzka se nedočkala ani v Soči, nezvládla jeden ze skoků a bronzovou nabídkou nepohrdla dosud čtvrtá Holmlundová. Nedařilo se ani další favoritce Švýcarce Funny Smithové, úřadující světová šampionka upadla v semifinále z prvního místa.

Ještě hůř skončily ve čtvrtfinále Němka Anna Wörnerá a Stephanie Joffroyová z Chile, které museli po ošklivých karambolech zdravotníci z obtížného kopce odvézt na saních. Wörnerová si přetrhla zkřížený vaz v pravém koleně a zlomila hlavici holenní kosti...

Akrobatické lyžování - výsledky

Ženy

Skikros: 1. Thompsonová, 2. Serwaová (obě Kan.), 3. Holmlundová (Švéd.), 4. Davidová (Fr.), 5. Näslundová (Švéd.), 6. Ofnerová (Rak.), 7. Cremaová (Austr.), 8. Smithová (Švýc.), 9. Wörnerová (Něm.), 10. Müllerová (Švýc.), ...21. Zemanová, 24. Kučerová (obě ČR) vyřazeny v osmifinále.

Kvalifikace: 1. Serwaová (Kan.) 1:21,45, 2. Davidová (Fr.) -0,01, 3. Thompsonová (Kan.) -0,11, ...20. Zemanová -4,51, Kučerová (obě ČR) nedokončila.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz