Když letí na olympiádu do Soči zbraně, Rusové mají pohotovost

VÝBUŠNÝ ARZENÁL. Bedny s biatlonovými zbraněmi a náboji jsou připraveny k transportu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

31 2014
Před lety, když ještě Petr Garabík závodil v biatlonové reprezentaci, zapomněl si v batohu náboje do své malorážky a policisté ho pak honili po letišti. Ondřej Moravec, česká mužská jednička, zase jindy z Prahy málem vůbec neodletěl, protože na letiště dorazil na poslední chvíli a už ho nevzali do letadla.

Od letištní supervizorky si pak Moravec vyslechl kázání, co si to dovoluje přijet jen hodinu předem, navíc se zbraní.

V Norsku pro změnu platí nařízení, že závěr zbraně z ní musí být na letišti vyjmut, a závodníci si je proto loni cestou na testovací závod v Soči vzali do příručních zavazadel. "Zbraně jsou naše nádobíčko, proto ta péče," říkal bývalý reprezentant Tomáš Holubec. Rusy to však vyděsilo a Norové měli průšvih: Vy máte závěry u sebe?

Ve čtvrtek se na hry do Soči vypravila biatlonová parta i s hvězdou Gabrielou Soukalovou a byly to na letišti v Kbelích zase manévry. Vládní airbus je sice civilní letoun, ale s arzenálem, který do něj při odletu biatlonisté nanosili, měl slušnou palebnou sílu.

"Jedna, dva..." počítal trenér reprezentace Ondřej Rybář. V terminálu leželo 12 černých pouzder s flintami, co mají Čechům vystřílet olympijské medaile (10 závodních a dvě rezervní), vedle zbraní pak pětikilové kufříky plné nábojů. Vezou jich s sebou 17 tisíc.

STŘEŽENÝ NÁKLAD. Biatlonové zbraně jsou při přeletech vždycky pod drobnohledem....

STŘEŽENÝ NÁKLAD. Biatlonové zbraně jsou při přeletech vždycky pod drobnohledem. Platí to i o cestě z Prahy do Soči.

A znovu se Češi obávali lustrování, jaké zažili v Rusku před rokem. "To jsme museli rozdělat všechny krabičky s náboji a oni málem chtěli vidět jeden po druhém," vyprávěl Rybář. "Parodie."

Procedura, jež normálně trvá půl hodiny, tak zabrala hodiny čtyři. Rybář i Francouzi, další "postižení" ruskou pečlivostí, si pak od celníků z dlouhé chvíle půjčovali jejich čepice.

"Bylo to hodně otravné," říkala Veronika Vítková. "Takže horší už to snad ani být nemůže," předvídal zase trenér.

Rusko je na zbraně háklivé. Dřív museli sportovci zavírat malorážky v trezoru na sportovišti, přitom jinde v Evropě je smějí mít na pokojích a trénovat "suchou" střelbu. Teď se z obav z teroristických hrozeb vše probírá do detailů.

Jestliže dnes platí zákaz vstupu do olympijské vesnice i s iontovými nápoji, s náboji je to ještě přísnější. "Na každé zavazadlo musíme mít tak pět papírů," počítal Rybář. "Když máme dvanáct kufříků s náboji a deset se zbraněmi, je to více než sto papírů. Jo, už se mi taky stalo, že to bylo vyplněné blbě."

Poté, co letoun s první částí výpravy dosedl na ranveji v Soči, však biatlonisté hlásili: "Uf, všechno v pohodě, zbraně míří do vesnice." První kontakt s neprodyšnou bublinou jménem olympiáda proběhl bez zádrhelů.

Podívejte se, jak čeští sportovci odlétali do Soči:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Najdete na iDNES.cz