Soukalová prolomila smůlu, v závodě s hromadným startem slaví stříbro

PŘEKVAPENÁ. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala v olympijském závodu na 12,5 kilometru s hromadným startem stříbrnou medaili. (17. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2014
Laura (Od našich zpravodajů) - Dvakrát smolně dojela čtvrtá, ale poslední šanci už z rukou nepustila. Biatlonistka Gabriela Soukalová v olympijském závodě s hromadným startem získala stříbrnou medaili! Nestačila pouze na nepolapitelnou Bělorusku Darju Domračevovou. Česká výprava tak v Soči slaví svou pátou medaili, třetí z biatlonu.

"No... Teda... Já vůbec nevím, co mám k tomu říct. Mně to přijde pořád hrozně neskutečné. Když jsem přijížděla před poslední položkou, to jsem si říkala: A jéje. To zas bude. Tady na mně koukají z tribuny," vyprávěla šťastná biatlonistka.

Opět to byly nervy. Když Soukalová dojela na poslední položku, tak věděla: Můžu jednou chybovat, ale víc ani ránu! Nakonec stejně jako v předchozích závodech, v nichž skončila dvakrát čtvrtá, nezvládla poslední střelbu čistě. Ale stačilo to.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

"Pomyslela jsem si: A už je to tady! Ale pak si povídám: Ne, pro Ondru Rybáře prostě musím ty čtyři rány dát a hotovo. On mi říkal, že každý závod byl jak na trní, že jsem vždycky jela o medaili a pokaždé si jí prohrála tou střelbou."

Vydobytý náskok měl váhu, navzdory trestnému okruhu se udržela na stříbrné pozici. Do cílové rovinky vjížděla s pohodlným odstupem před soupeřkami a trochu vyděšeným výrazem, v němž se zračilo: Je to pravda? Mám medaili?

Jen máchla rukou nad hlavu, načež vyčerpaná padla přes cílovou čáru. Většinu závodu bruslila na druhém místě a nepustila ho až do konce. V cíli rozdávala úsměvy, objímala gratulanty i slzela. Na stupních vítězů vykroužila z prstů srdce.

MEDAILOVÁ RADOST. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala v...
VÝSKOK. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala v olympijském závodu...
SRDCE PRO FANOUŠKY. Stříbrná biatlonistka Gabriela Soukalová zdraví české...

MEDAILOVÁ RADOST. Gabriela Soukalová si vyhlášení vítězů užila. Má první individuální medaili z velké akce.

Brzy své kamarádce gratulovala i Veronika Vítková, která dojela s nulou v zápise na pěkném devátém místě.

"Dneska to na trati nebylo úplně ono," přiznala Vítková. "Od třetího kola jsem se dost trápila, trošku jsem se obávala poslední střelby, nevěřila jsem, že bych to mohla ustát. Ale byly z toho opět čtyři nuly, deváté místo, znovu desítka, takže jsem spokojená."

Už druhý stříbrný den českého biatlonu v Soči však mohl vypadat úplně jinak.

Hromadný start a trať na 12,5 km

V "masovém" závodě na 12,5 km startují všechny biatlonistky najednou a čekají je čtyři střelecké položky (vleže - vleže - vestoje - vestoje). Za každou chybu na střelnici musí absolvoval 150metrové trestné kolo. Kdo dorazí do cíle jako první, stane se olympijskou vítězkou.

Vždyť se celou dobu zdálo, že biatlonistky sotva uvidí na terče. Hustá mlha, která dva dny nepustila do stejného závodu mužský balík, se však večer rozplynula, a tak se bez prodlev odstartovalo.

Úvodní dvě střelby v jasném počasí zvládly závodnice až na výjimky čistě. Po první položce odjíždělo pohromadě kolem 20 žen!

Jen nedostižná Domračevová rozjela vlastní tempo, na nějž nikdo jiný nestačil. Soukalová se dokázala držet alespoň na dohled běloruské šampionce, vyhnula se pádu Zajcevové a dorazila ke druhé střelbě na výhodné druhé pozici.

Tam se závodní pole pořádně proselo. Sice se znovu střílelo většinou bezchybně, avšak rozdíly v rychlosti rozdrobily závodnice do větších rozestupů.

Domračevová pláchla a za ní se vydala silná skupina pronásledovatelek ve složení Soukalová, Bescondová, Mäkäräinenová a Sachenbacherová.

Fotogalerie

Třetí střelba rozhodla: vyřadila ze hry Bescondovou i Mäkäräinenovou, zatímco Soukalová uháněla bez chyby dál. Sachenbacherová na ni ztrácela 20 sekund, další se ocitly ještě o další půlminutu zpět.

Pak sice Soukalová jednou minula, jenže náskok měla dostatečný. Do cíle dojela se sedmisekundovým "polštářem" v zádech a už v cílové rovince slavila svou první olympijskou medaili.

Pro bronz nakonec finišovala Tiril Eckhoffová z Norska.

Mezitím, co se závodilo o stříbro a bronz, už dávno řádila v cíli Darja Domračevová, nově trojnásobná šampionka ze Soči. Ačkoliv také biatlonové královně při poslední ráně povolily nervy a minula, Soukalová jejího zaváhání nevyužila. Měla totiž starosti sama se sebou a ke zlatu se už nepřiblížila.

"Byl tu brácha, máma, všichni. Úžasný zážitek," komentovala třetí triumf 27letá šampionka Domračevová. "Od dětství jsem snila o olympijském zlatu. Ale mít tři? Sny se někdy opravdu plní."

Olympijské hry v Soči

Biatlon

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Domračevová (Běl.) 35:25,6 (1 tr. okruh), 2. Soukalová (ČR) -20,2 (1), 3. Eckhoffová (Nor.) -27,3 (1), 4. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -28,3 (0), 5. Gregorinová (Slovin.) -39,4 (0), 6. Hojniszová (Pol.) -54,9 (0), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -1:01,5 (2), 8. Pidhrušná (Ukr.) -1:11,5 (0), 9. Vítková (ČR) -1:23,7 (0), 10. S. Gasparinová (Švýc.) -1:29,3 (2).

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz