Vstupenky na hry v Soči budou na jaře. Nejlacinější jsou na hokej žen

6 2013
Ve čtvrtek bude chybět pouze rok. Sedmého února 2014 začnou v Soči XXII. zimní olympijské hry. Český olympijský výbor už získal vstupenky pro české fanoušky. Bude jich k mání celkem 8000, nejvíce kolik Češi v historii zimních her obdrželi.

Nejvíce vstupenek je na lední hokej: 3000. "Tentokrát jsme je objednávali i na hokej žen, tento víkend proběhne kvalifikace a my věříme, že naše hokejistky poprvé na olympiádu postoupí," říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Celkem 900 vstupenek bude k dispozici na rychlobruslení, poměrně dost jich je i na lyžařské sporty. "Zato se snažíme ještě přikoupit lístky na curling. I tam mají naši muži naději na účast, ale lístků je poměrně málo."

Nejlacinější vstupenky jsou na skupiny žen v ledním hokeji, stojí v přepočtu 400 korun. Nejdražší vstupenky budou k dispozici na slavnostní zahájení za 35 000. V Česku je budou distribuovat dvě tradiční cestovní kanceláře, které jsou partnery ČOV: tedy SLAN Tour a IBTravel. "Budou se prodávat jak individuálně, tak v balíčcích se zájezdy," informuje Kejval.

Ceny balíčků se pohybují od 37 tisíc do 85 tisíc korun. "Nejsou z nejlacinějších," uznává šéf ČOV. "Soči je sice zhruba stejně vzdálené jako Londýn, ale přímé lety tam z Prahy nelétají, musíte přes Moskvu nebo přes Ankaru. To se na ceně balíčků projeví. Ale cestovní kanceláře se dohodly, že by pro fanoušky vypravovaly speciály."

Zatímco balíčky se začínají prodávat 7. února 2013, samostatné vstupenky půjdou do prodeje na jaře, přesné datum ještě Český olympijský výbor upřesní.

Fotogalerie

Ceny letenek do Soči se nyní pohybují od 14 tisíc korun výš a s blížícím se datem her patrně budou stále dražší.

Dalším "úskalím" může být i ubytování. "Pokud jsou lidé zvyklí na určitou úroveň hotelů, musí si za ni hodně připlatit. Ale věřím, že mnohým z fanoušků půjde jen o to být na místě a ne o kvalitu ubytování," soudí Kejval.

Pro hry v Londýně byl možný rovněž přímý nákup vstupenek přes internet, tedy mimo národní kvótu - za předpokladu, že jste měli štěstí. Zda totéž bude možné i v Soči, je dosud nejisté. "Uvidíme, Rusko není součástí Evropské unie, bude to jiný systém," říká Kejval. "V Anglii měli vše nalajnované, všechno dopředu přesně věděli. Olympiáda v Rusku je jiná. Ale v Číně to také mělo svá specifika a nakonec to tam fungovalo."

Jiný bude také Český dům, zdaleka ne tak obrovský jako v Londýně.

"Tam bylo 30 tisíc Čechů, zatímco v Soči jich zdaleka tolik nemůžeme očekávat," tvrdí šéf českých olympioniků. "Ale chtěli bychom udělat jakýsi olympijský dům i v Česku, pro fanoušky doma. Měl by být na otevřeném prostranství, vždyť většina zimních sportů je outdoorových. Původně jsme uvažovali o Staroměstském náměstí, ale tam to nepůjde, tak sháníme jiné místo, kde budou mít fanoušci dobré zázemí."

Ani v Soči dosud lokalitu pro Český dům nemají. "Za normálních okolností jsme měli touto dobou naprosto jasno. Původně jsme si mysleli, že bude Český dům v Olympijském parku, ale při poslední návštěvě jsme pochopili, že to nepůjde. Takže i tam hledáme. Každopádně úspěch našeho domu v Londýně je pro nás zavazující."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Najdete na iDNES.cz