Z medaile by mě trefilo, říká otec běžkařky Vrabcové-Nývltové

NADORAZ. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová dojela v olympijském závodu na 30 kilometrů volnou technikou na pátém místě. (22. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2014
Suverénní Norky v posledním olympijském závodě v běžeckém lyžování sice upláchly všem, ale v další skupině za nimi vévodila současná nejlepší česká běžkařka Eva Vrabcová-Nývltová. Trutnovská závodnice doběhla na senzačním pátém místě.

"Je to neuvěřitelné. Byl to Evin životní výkon. Nikdy jsem jí takhle neviděl jet," jásal po závodě její tatínek Karel Nývlt. "Jela v naprosté pohodě a snad jen drobnou chybičkou bylo to, že na první možné zastávce v boxech jako jediná přezula lyže," hodnotí vystoupení své dcery.

Fotogalerie

Na tom už nesejde. Ztrátu z boxů rychle dohnala, držela se na špičce skupiny pronásledovatelů a po Kateřině Neumannové zajela nejlepší výsledek na olympiádě v posledních letech. "A kdyby Eva měla jet ještě o medaile, to by mě asi trefilo," usmíval se spokojený Karel Nývlt.

Pro Evu Vrabcovou-Nývltovou to byl vrchol sezony. Podle táty se na ní projevila výborná příprava na letošní zimu, skloubila nabranou pohodu se sebedůvěrou.

"Eva bývala před velkými závody vždycky vynervovaná, ale to jsem na ní tentokrát vůbec neviděl. A také mívala respekt ze všech těch skvělých jmen ve startovním poli," uznal.

Doma o ambicích raději ani nemluvila. "Jenže já už na ní viděl, jak si věří. Tušili jsme, že s tím, co předvádí ve svěťáku, bude chtít zajet na olympiádě nejlepší desítku a půjde za výsledkem, na který bude napořád hrdá," pokračuje.

Respekt opadl, Vrabcová-Nývltová už poznala, že může jezdit mezi nejlepšími závodnicemi světa a v sobotním "laufu" formu prodala. Otec vyzdvihl i její běžecký styl, na němž dlouho pracovala s trenéry.

"Jela s lehkostí. Na její lyžování už se dalo pěkně koukat," pochválil dceru na dálku.

Přitom ještě kdysi bývali doma u Nývltových rádi, když viděli dceru dojet v elitní třicítce. "A vidíte, dnes už si trochu říkáme, že být okolo dvacátého místa je malý neúspěch," říká.

Tak velký pokrok udělala během jednoho roku. Jaký posun teprve nastane za čtyři roky v Koreji. "Když půjde tímhle trendem, medaile by to být mohla," soudí Karel Nývlt.

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Najdete na iDNES.cz