Nevzdávám se. Mám další sny, tvrdí nešťastná sjezdařka Vonnová

SMUTNÁ HVĚZDA. Americká lyžařka Lindsey Vonnová nedokončila sjezd Světového poháru lyžařek ve Val d'Isere a zase si poranila už tak dost zkoušené koleno. V pozadí stojí její přítel - golfista Tiger Woods. | foto: AP

9 2014
Je únor 2018, Lindsey Vonnové je 33 let a těší se na své čtvrté olympijské hry. V jihokorejském Pchjongčchangu má co dokazovat, když jí předchozí účast pod pěti kruhy nevyšla. "Je to moje odveta," připomene sjezdařka starou bolístku. "Chci druhé zlato!"

Toto byl jen hypotetický příběh, těžko odhadovat, co (ne)bude za čtyři roky. Jasno má Vonnová v tom, co bude za necelý měsíc – olympijské hry v Soči bez ní.

Tolikrát zraněné a loni operované koleno lyžařskou superstar do Ruska nepustí. "Jsem zdrcená."

Nižší budou šance americké výpravy, i tamní televizní stanice už se obávají nižší sledovanosti. Třeba NBC měla Vonnovou za tvář, která lákala na přenosy. "Je těžké strávit, že Lindsey nebude v Soči," vzkázala i Mikaela Shiffrinová, loňská mistryně světa ve slalomu a teď největší trumf americké sjezdařské výpravy. "Její odhodlání je úžasné, je opravdová hrdinka," uznala Shiffrinová.

"Vím, jak tvrdě makala a co pro ni Soči znamenalo," připojil se krasobruslařský šampion z Vancouveru Evan Lysacek, i on vinou zranění ze Soči vyautovaný. "Lindsey dál zůstává pro mnohé inspirací."

To ještě není konec

Inspirovat může 29letá závodnice svým optimismem a odhodláním. Měla krátce po plastice potrhaných vazů, výsledku pádu na mistrovství světa ve Schladmingu, ještě se belhala s berlemi, když do světa vypustila zprávu: "Na konec kariéry jsem nepomyslela, vím, že to můžu dokázat. Myslím, že mám dost času připravit se na Soči. Tím nejhorším scénářem sice je, že budu trénovat jen týden před hrami, ale i tak do toho půjdu."

A tehdy odstartoval její závod s časem a přírodou.

28. května: Pooperační návštěva doktora Steretta, po níž hlásila: "Koleno vypadá dobře."

4. července: První tréninkový kemp v rakouských Alpách.

3. září: Odjela na další soustředění do Chile a při tom tvrdě dřela v posilovně, kde co den čtyři hodiny zdvihala činky.

Mezitím pravidelně informovala o stavu bolavé nohy. "Můžu nosit jen dlouhé sukně," žertovala na adresu velké jizvy. "Ale jsem olympionička. Koleno je z 98 procent stejně fit jako to druhé."

2. října: Ohlásila plány na start v zahajovacím závodě Světového poháru – obřím slalomu v Söldenu. Nakonec si však nebyla stoprocentně jistá a zvolila odklad. "Pojedu až v Beaver Creeku."

V průběhu listopadu už její naděje rostly, když přišla další rána – pád v tréninku v Copper Mountain. "Nemyslím, že jsem přehnaně riskovala," namítala. "Riziko je tu vždy, když jedete 130 kilometrů v hodině z kopce."

Zase do špitálu

Natržené vazy v pravém, tedy v únoru operovaném koleni, tak zněla nová diagnóza. Stihnu to? začala se zase lyžařka strachovat.

Že karambol nebyl tak vážný, dokázala pár dní poté, kdy si po deseti měsících poprvé připnula startovní číslo. Čtyřicátá dojela ve sjezdu v Lake Louise, další den byla jedenáctá, v super G vybojovala páté místo. Její forma stoupala a sebevědomí s ní. Jenže...

Tolikrát už Vonnová putovala ze svahu přímo do špitálu a přišlo to znovu ve Val d’Isere. Špatný dopad na jednom ze skoků ji definitivně z olympijských snů probral. "Závodit bez vazů v koleni je těžké," posteskla si za cílem. "Moje koleno je příliš nestabilní."

Turbulentních 11 měsíců Vonnová prožila, ale přes obří zklamání teď znovu dává lekci z optimismu. Soči nebude, ale mám plány do dalších čtyř let, naznačila už.

"Brzy mě čeká další operace, abych byla ready na příští únor na mistrovství světa doma ve Vailu. Dokud budu vítězit, budu lyžovat," slíbila.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Najdete na iDNES.cz