Tak naposledy. Landa radil Vernerovi: Už nejsi závodník, jsi umělec

Tomáš Verner | foto: Reuters

12 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Do třetice všeho nejlepšího? Potřetí a naposledy se představí krasobruslař Tomáš Verner na olympijských hrách. Do Soči se přijel rozloučit se závodní kariérou a chce se rozloučit důstojně. Ve čtvrtek vstoupí do ostře sledovaného závodu mužů krátkým programem.

Tak naposledy. Jak je vám po těle?
Docela dobře. V úterý při rozcvičce mi ujely boty a natáhl jsem si tříslo, upadl jsem do takového špatného překážkového sedu. Ale odtrénoval jsem a na českém baráku mě pak dával dohromady pan Kolář. Ještě dneska za ním zajdu. Říkal, že mě spraví. Škoda, že nemůže takhle přes noc spravovat techniku skoků.

Ale čtverný toeloop dneska při tréninku byl, i v kombinaci s trojitým.
Jo, ten není problém.  Jen jsem se nejdřív potřeboval trochu uklidnit.

Přiletěl jste do Soči později než většina soupeřů. Proto ještě nejste klidný?
Spíš se snažím, abych jel jízdu sám pro sebe a nezávodil na tréninku s ostatníma klukama. Na tom jsme pracovali při mém mentálním tréninku, abych ty kluky kolem nevnímal. Dneska jsem je ještě vnímal, což byla chyba.

Co vám řekl před olympiádou váš mentor Dan Landa?
Po mistrovství Evropy v Budapešti mi oznámil: Tak a teď skončila tvá závodnická éra. V Soči už nebudeš závodník, ale umělec na ledu. Tak s tím na ten led půjdu.

A s čím ještě? Jaký je váš osobní cíl?
Řekl bych: Předvést to, co umím. Ale to lidi nechtějí slyšet, to je klišé. Každopádně bych nerad předvedl míň, než umím. Tahle sezona zatím až na volnou jízdu na Evropě probíhá dobře. Takže mým cílem je zajet super krátký program a když to půjde, posunout v něm své osobní a třeba i absolutní české maximum nad 90 bodů. Nic nevynechávám, na začátku tam má být čtverný toeloop s trojitým, pak trojitý axel a trojitý lutz. I všechny další prvky, kroky a piruety jsou naplánovány na nejvyšší úroveň. Je tam vše, co do toho mohu dát.

Tím, že jste dorazil později než ostatní, závodní halu si při tréninku takřka nevyzkoušíte. Také dnešní trénink vám naplánovali jen do té tréninkové. Nebude to handicap?
Aspoň zítra tam jeden ranní trénink mám, jinak by bylo trochu prapodivné jet olympiádu bez jediného tréninku v hlavní hale. Michal (Březina) mi říkal, že led je v obou halách stejný, v tom by neměl být žádný rozdíl. Ale ta rozdílná velikost okolního prostředí v obou halách je znát.

Michalu Březinovi v hlavní hale při úvodním tréninku vadila přemíra modré barvy, která ztěžovala orientaci na ledu.
Teď už je tam přece jenom víc dekorací a barev. Když jsem se byl podívat na párech, abych věděl, do čeho půjdu a jaké jsou odezvy diváků, už byla ta orientace jednodušší.

Jak se vám zamlouvala atmosféra?
Nevím, jak to bude u nás, ale při družstvech i párech bylo vidět, že publikum je těžce proruské. To mě trochu mrzí. Zázemí her je jinak skvělé. Máme skvělé ubytování, všude je tu blízko, je teplo.

Promíchání různých sportů a sportovců v Olympijské vesnici vám pomáhá odreagovat se?
Jen si musím dávat pozor, abych se neodragoval až moc a nezapomněl na to, že jsem tu na závodech. Ale je to můj třetí start na olympiádě, vesnici vnímám trochu jinak než poprvé. A do vesnického života se naplno zapojím až 14. večer, až budu mít hotovo. Jinak je to samozřejmě skvělý zážitek. Přijdete do jídelny a tam každý tým jiná barva, už na dálku to vidíte - a když si sednete k naší bundě, tak i kdyby to byl někdo, koho neznám, rychle se seznámíme.

Olympijský závod mužů tentokrát nemá jasného favorita. Vrátil se Jevgenij Pljuščenko, mistrem světa je Patrick Chan, nahoru se dere mladý Juzuru Hanju. Bude to mimořádně zajímavé?
Určitě - a velmi rozdílné od mistrovství světa tím, že startuje Pljuščenko. Ale zatím to rozhodování bohužel není objektivní, v družstvech i párech jsme to viděli, jak je nakloněné směrem k Rusům. Rozhodčí se asi budou snažit všechny ostatní udržet v dosahu od Jevgenije. Ale jinak se diváci mohou těšit na skvělé výkony. I když mám obavu, že výkon rozhodčích nebude úplně paráda, tak diváci uvidí hodně úžasných jízd. Jsou tu Hanju, i když jeho styl bruslení není můj favorizovaný, Chan, Takahaši, Fernandez, Pljuščenko, řada dalších kluků i ti, co mohou překvapit.

A vy se mezi ně chcete zamotat.
Jo, my se tam budeme s Michalem motat - a čím výš, tím líp.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz