Nedvěd vedle Eliáše? Pro Soči se rýsují velmi silné české útoky

JAK TO ASI POSKLÁDÁ? Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik | foto:  Michal Šula, MAFRA

8 2014
Co se dá vyčíst z kádru českých hokejistů pro olympiádu v Soči? U brankářů rozhodne až momentální forma. Obrana vypadá celkem jasně. V útoku bude asi síla rozložena do všech čtyř formací.

První velké tápání skončilo. Čeští fanoušci znají pětadvacet mužů, již se budou od 12. února bít v Soči o olympijské medaile.

Co však zůstává předmětem debat dál, jsou role jednotlivců. "Sestavu budeme dělat, až přijde termín," uvedl trenér Alois Hadamczik – situaci může změnit forma či zranění; kádr se dá teoreticky upravit ještě dvě hodiny před startem úvodního duelu se Švédy.

Nic tak není definitivní, přesto lze leccos vyčíst jak ze samotné nominace, tak z koučových slov. Zde je přehled na všech postech české reprezentace.

Brankáři: Nikdo nic neví

Uvidí se - to je zatím vše. Kouč trochu překvapivě nevyhlásil jedničkou Ondřeje Pavelce, jehož do té doby jasně hájil. Všichni tři brankáři jsou nyní na stejné čáře.

Logiku to ovšem má. V posledních 10 zápasech má Pavelec ve Winnipegu bídnou úspěšnost 86,5 procenta, častěji místo něj dostává šanci náhradník Montoya. "Záleží na trenérovi. Připravím se na každý zápas, ale sestavu určí on," řekl Pavelec nedávno MF DNES.

Zato Kovář i Salák v KHL válí. Jedničkou se může stát kdokoli z nich, ale nahoru může jít rovněž Pavelcova forma. Do startu turnaje zbývá ještě pět týdnů, pro situaci v brankovišti budou klíčové.

Obránci: kouč "krotí" Gudase

Čtyři obranné dvojice se začínají rýsovat. Židlický s Michálkem, to je dobrý mix ofenzivního beka s dříčem, totéž Kaberle se Šmídem. Obstojí však další?

Hrát by spolu mohli věkově zcela rozdílní Rozsíval s nováčkem Gudasem. "Rozsíval nepropadá. Nevyráží do soubojů tak agresivně jako třeba Polák," říká Hadamczik. Testem pro veterána Chicaga bude, jak se bude stíhat vracet na širším kluzišti.

Bruslařsky by mu mohl pomoci Gudas, 23letý ranař plný energie. Umí hrát agresivně do těla, zároveň je zdatný s pukem, výborně střílí. A zvládne se i porvat, když na to přijde. Teoreticky by mohl v týmu plnit roli strážce hvězd.

"Radko je odvážný, ale někdy se musí trochu umravnit. Už kvůli odlišným pravidlům NHL a IIHF," řekl Hadamczik; posuzování bitek je v Evropě přísnější a kouč si nemůže dovolit ztratit kvůli vyloučení obránce, na nějž bude sázet.

Poslední dvojice je pak poměrně překvapivá. "Kvůli výkonům na Channel One Cupu jsme se rozhodli vzít Krajíčka spolu s Barinkou," popsal trenér. Místo tak nezbylo nejen na osvědčeného Čáslavu, ale ani na Hejdu, Kindla...
Odvedou Barinka či Krajíček stejnou práci, pokud by kouč musel jednoho "povýšit" v případě, že by se nedařilo někomu z první šestky beků?

Eliáš bude podle přání centrem

V ofenzivě je klíčová situace středních útočníků. Hadamczik se netají, že chce na centru Patrika Eliáše – jeho chytrá a zodpovědná hra ovlivňuje celou pětku. I sám Petr Nedvěd přiznává, že zatím spíš nepočítá s tím, že by hrál vedle Jágra v "revivalu" Pittsburghu 90. let, proto vývoj směřuje k sestavě v boxu u článku.

Ta útočný potenciál distribuuje rovnoměrně. Netvoří žádnou "smrtící lajnu", ale hned čtyři specificky silné. Výhodou je, že klíčový muž Jágr umí hrát s Červenkou i Plekancem, s oběma si to vyzkoušel dříve. Slabinou může být, že buď Eliáš, či Krejčí budou "až" třetím centrem. To lze kompenzovat třeba vytvořením speciálních přesilovkových komand – kvůli nedostatku ofenzivních beků se dá čekat varianta 1 obránce a 4 útočníci.

Na nevděčný post nehrajícího 13. či 14. forvarda aspiruje Aleš Hemský z Edmontonu, ale i to dává smysl. Už při Hadamczikově zámořské inspekci se dušoval, že přijme jakoukoli roli. V Oilers má sice mizerné statistiky, ale ty jsou zásadně ovlivněny defenzivními úkoly, které dostává od kouče Eakinse. "Je to držák. Zapadl na místo, na kterém jsme ho potřebovali," pochválil jej trenér.

I tahle adaptabilita možná Hemskému pomohla do sestavy.

Jak by mohla vypadat česká sestava v Soči

Po nominaci Aloise Hadamczika se dá vyčíst možné složení sestavy, aspoň podle jeho několika výroků.

Brankáři
Velká neznámá. Místo jasného určení rolí stojí Pavelec, Kovář i Salák na stejné startovní čáře.

Obránci
Vzhledem k tomu, že kouč podle svých slov napevno počítá s dvojicí Barinka – Krajíček, zbývají tři další. Takže možné složení obrany vypadá následovně:

Židlický – Michálek
Kaberle – Šmíd
Rozsíval – Gudas
Krajíček – Barinka

Jak rozumět obranným dvojicím: První kombinuje elitního ofenzivního beka s defenzivním. Druhá "vykrývá" dříčem Šmídem ofenzivní povahu Kaberleho. Ve třetí může mladík Gudas pomoci doplnit bruslařsky ne tak aktivního veterána. O čtvrté už byla řeč.

Útočníci
Kouč sice zvažuje, že by mohl dát vedle sebe Jágra s Nedvědem, ale na to spíš nedojde. Aspoň ne hned na začátku olympijského turnaje:

Jágr – Plekanec – Červenka
Voráček – Krejčí – Sobotka
Nedvěd – Eliáš – Michálek
Frolík – Hanzal – Palát
Novotný, Hemský (náhradníci)

Jak rozumět útokům: Nastane-li tato varianta, půjde o rovnoměrné rozdělení sil do jednotlivých formací. Hadamczik by si splnil jeden ze svých cílů, jímž je udržet Patrika Eliáše na centru. První řada má osvědčené Jágrovy parťáky. Druhá má říz, dynamiku. Ve třetí dvěma veteránům dodává tvrdost "bourák" Michálek. I ve čtvrté pak nastoupí samí zruční hokejisté. V záloze bude univerzál Novotný.

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz