Armin Zöggeler

Armin Zöggeler | foto: AP

Italský sáňkař Zöggeler chce v Soči přepsat olympijskou historii

• 5
Italský sáňkař Armin Zöggeler se může v Soči stát prvním sportovcem v historii, který získá medaili na šesti různých zimních olympijských hrách. Nejúspěšnější sáňkař všech bude i svých 40 letech jedním z favoritů, v probíhající sezoně vyhrál jeden závod Světového poháru a dvakrát byl druhý.

Zöggeler získal cenný kov pokaždé, když startoval pod pěti kruhy. Začal bronzem v Lillehammeru 1994, pokračoval stříbrem v Naganu a na vysněné zlato dosáhl na hrách v Salt Lake City a doma v Turíně. Před čtyřmi lety ve Vancouveru byl pod pěti kruhy třetí a ziskem pěti medailí se vyrovnal jinému slavnému sáňkařovi Georgu Hacklovi z Německa.

Za měsíc v Soči bude mít Zöggeler šanci přepsat nejen dějiny svého sportu, ale olympijských her vůbec. Šest medailí na šesti olympiádách dosud žádný sportovec na ZOH nezískal, na letních hrách to dokázal pouze maďarský šermíř Aladár Gerevich, převážně v soutěži družstev.

"Za ta léta jsem se hodně zlepšoval, mám dům plný medailí. Ale stejně se nic nevyrovná pocitu stát na stupních vítězů: to je hlavní motivace, která mě žene stále dopředu," uvedl Zöggeler na webu Mezinárodního olympijského výboru.

Rodák z jihotyrolského Merana má ve sbírce více trofejí než kterýkoli jiný sáňkař. Vedle pěti olympijských medailí získal dalších 16 na mistrovstvích světa, přičemž šest z nich je zlatých. Desetkrát ovládl celkové hodnocení Světového poháru a vyhrál 56 závodů, dosud poslední v prosinci v Park City.

Do Soči se Zöggeler těší i kvůli tomu, že se mu na druhý pokus podaří nést při slavnostním zahájení italskou vlajku. V čele výpravy měl jít už před čtyřmi lety ve Vancouveru, ale odmítl kvůli tomu, že měl druhý den poté závodit. "Bude to další milník v mé kariéře," uvedl sáňkař, když se loni v říjnu od prezidenta národního olympijského výboru Giovanniho Malaga dozvěděl, že bude 7. února v Soči italským vlajkonošem.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.