Stříbrná jízda Sáblíkové. Na 3 000 metrů byla lepší jen Wüstová

9 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Martina Sáblíková získala pro Českou republiku na olympijských hrách v Soči druhou medaili. Má stříbrnou hodnotu, česká rychlobruslařka triumf z Vancouveru v závodě na 3 000 metrů neobhájila. Předčila ji nizozemská favoritka Ireen Wüstová, třetí skončila Ruska Olga Grafová.

"Já jsem strašně moc spokojená. Bála jsem se, že medaile nebude a teď mám stříbro. To mi chybělo do sbírky. Takže absolutní spokojenost," sypala ze sebe po závodě Sáblíková.  

Adler Arena se rozehřívala zvolna, úvodní z celkem čtrnácti párů závodnic představovaly spíš komparz, v němž se ukryla i obhájkyně stříbra z Vancouveru. Čtyři poslední roky však Němku Stephanii Beckertovou srazily, v Soči na nejlepší vůbec nestačila.

Tribuny olympijského rychlobruslařského chrámu se naplno rozburácely až při vystoupení Julije Skokovové. Ruska dřela, v cílové rovince už skoro nemohla pohnout ztuhlými stehny, ale ryk diváků ji dohnal k prvnímu času pod 4:10.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Největší favoritky se však teprve chystaly. Poslední olympijské vítězky na tříkilometrové distanci:

2002 Salt Lake City - Claudia Pechsteinová
2006 Turín - Ireen Wüstová
2010 Vancouver - Martina Sáblíková

Adeptek na medaili však bylo víc. "O pódium může bojovat nejmíň osm holek," prorokoval trenér české naděje Petr Novák. Nemýlil se.

Martině na dálku fandila i její maminka:

První nizozemský trumf Annouk van der Weijdenová přežehlila bělostný led haly Adler v čase 4:05,75 minuty. Ale to byla jen předehra. Olga Grafová rozparádila ruské diváky úchvatnou stupňovanou jízdou, výkonem 4:03,47 si i bez pomoci vysokohorského prostředí vylepšila osobní maximum.

Jedenačtyřicetiletá německá legenda Pechsteinová, která startovala už na OH v Albertville 1992, musela na zisk své desáté olympijské medaile rezignovat. Na ruskou bouři nestačila, nakonec skončila čtvrtá, vyčerpaná a obtočená zklamáním.  

Fotogalerie

Pak už přišla na řadu Sáblíková. V posledních dnech nosila kvůli zablokovanému krku fixační límec a nemohla otočit hlavou, ale uklidňovala: "Při bruslení to nevadí." A v závodě nijak limitovaná nevypadala. Jela skvěle... 

Ve dvanácté rozjížďce jí v úvodu pomáhala razantním nástupem její sokyně Katarzyna Bachledaová-Curusová, která zpočátku vedla. Po 1 800 metrech šla Sáblíková do čela a v souboji na dálku získávala na průběžně vedoucí Grafovou další a další setinky. Nakonec předvedla čas 4:01,95 a v cíli spokojeně zvedla ruce, vždyť právě překonala rekord dráhy.  

Řekli po závodě...

Jenže na oslavy ještě čas nebyl, vzápětí vyrazila největší favoritka Wüstová. Loni získala v Soči světový titul, v lednu opanovala tříkilometrový závod na mistrovství Evropy ve vícebojích. A aktuální formu fantasticky demonstrovala, jen o 34 setin jí odolala čtyřminutová bariéra. Byla jasně nejlepší.

Sáblíková při pohledu na časomíru a rozjásanou Nizozemku uznale zatleskala: "Bravo, Ireen."

A po poslední jízdě už se stříbrnou jistotou rozdávala úsměvy, padla si do náruče s koučem Novákem a popadla českou vlajku. Při květinovém ceremoniálu zatnula pěst a vyskočila na pódium, culila se stejně jako rozradovaná vítězka Wüstová a přešťastná Grafová, která získala pro pořadatelskou zemi první cenný kov.

Rychlobruslení - výsledky

Ženy

3 000 m: 1. Wüstová (Niz.) 4:00,34, 2. Sáblíková (ČR) 4:01,95, 3. Grafová (Rus.) 4:03,47, 4. Pechsteinová (Něm.) 4:05,26, 5. Van der Weijdenová (Niz.) 4:05,75, 6. Njaatunová (Nor.) 4:06,73, 7. De Jongová (Niz.) 4:06,77, 8. Skokovová (Rus.) 4:09,36, 9. Išizawová (Jap.) 4:09,39, 10. Rookardová (USA) 4:10,02.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Najdete na iDNES.cz