Stříbrná jízda Sáblíkové. Na 3 000 metrů byla lepší jen Wüstová

9 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Martina Sáblíková získala pro Českou republiku na olympijských hrách v Soči druhou medaili. Má stříbrnou hodnotu, česká rychlobruslařka triumf z Vancouveru v závodě na 3 000 metrů neobhájila. Předčila ji nizozemská favoritka Ireen Wüstová, třetí skončila Ruska Olga Grafová.

"Já jsem strašně moc spokojená. Bála jsem se, že medaile nebude a teď mám stříbro. To mi chybělo do sbírky. Takže absolutní spokojenost," sypala ze sebe po závodě Sáblíková.  

Adler Arena se rozehřívala zvolna, úvodní z celkem čtrnácti párů závodnic představovaly spíš komparz, v němž se ukryla i obhájkyně stříbra z Vancouveru. Čtyři poslední roky však Němku Stephanii Beckertovou srazily, v Soči na nejlepší vůbec nestačila.

Tribuny olympijského rychlobruslařského chrámu se naplno rozburácely až při vystoupení Julije Skokovové. Ruska dřela, v cílové rovince už skoro nemohla pohnout ztuhlými stehny, ale ryk diváků ji dohnal k prvnímu času pod 4:10.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Největší favoritky se však teprve chystaly. Poslední olympijské vítězky na tříkilometrové distanci:

2002 Salt Lake City - Claudia Pechsteinová
2006 Turín - Ireen Wüstová
2010 Vancouver - Martina Sáblíková

Adeptek na medaili však bylo víc. "O pódium může bojovat nejmíň osm holek," prorokoval trenér české naděje Petr Novák. Nemýlil se.

Martině na dálku fandila i její maminka:

První nizozemský trumf Annouk van der Weijdenová přežehlila bělostný led haly Adler v čase 4:05,75 minuty. Ale to byla jen předehra. Olga Grafová rozparádila ruské diváky úchvatnou stupňovanou jízdou, výkonem 4:03,47 si i bez pomoci vysokohorského prostředí vylepšila osobní maximum.

Jedenačtyřicetiletá německá legenda Pechsteinová, která startovala už na OH v Albertville 1992, musela na zisk své desáté olympijské medaile rezignovat. Na ruskou bouři nestačila, nakonec skončila čtvrtá, vyčerpaná a obtočená zklamáním.  

Fotogalerie

Pak už přišla na řadu Sáblíková. V posledních dnech nosila kvůli zablokovanému krku fixační límec a nemohla otočit hlavou, ale uklidňovala: "Při bruslení to nevadí." A v závodě nijak limitovaná nevypadala. Jela skvěle... 

Ve dvanácté rozjížďce jí v úvodu pomáhala razantním nástupem její sokyně Katarzyna Bachledaová-Curusová, která zpočátku vedla. Po 1 800 metrech šla Sáblíková do čela a v souboji na dálku získávala na průběžně vedoucí Grafovou další a další setinky. Nakonec předvedla čas 4:01,95 a v cíli spokojeně zvedla ruce, vždyť právě překonala rekord dráhy.  

Řekli po závodě...

Jenže na oslavy ještě čas nebyl, vzápětí vyrazila největší favoritka Wüstová. Loni získala v Soči světový titul, v lednu opanovala tříkilometrový závod na mistrovství Evropy ve vícebojích. A aktuální formu fantasticky demonstrovala, jen o 34 setin jí odolala čtyřminutová bariéra. Byla jasně nejlepší.

Sáblíková při pohledu na časomíru a rozjásanou Nizozemku uznale zatleskala: "Bravo, Ireen."

A po poslední jízdě už se stříbrnou jistotou rozdávala úsměvy, padla si do náruče s koučem Novákem a popadla českou vlajku. Při květinovém ceremoniálu zatnula pěst a vyskočila na pódium, culila se stejně jako rozradovaná vítězka Wüstová a přešťastná Grafová, která získala pro pořadatelskou zemi první cenný kov.

Rychlobruslení - výsledky

Ženy

3 000 m: 1. Wüstová (Niz.) 4:00,34, 2. Sáblíková (ČR) 4:01,95, 3. Grafová (Rus.) 4:03,47, 4. Pechsteinová (Něm.) 4:05,26, 5. Van der Weijdenová (Niz.) 4:05,75, 6. Njaatunová (Nor.) 4:06,73, 7. De Jongová (Niz.) 4:06,77, 8. Skokovová (Rus.) 4:09,36, 9. Išizawová (Jap.) 4:09,39, 10. Rookardová (USA) 4:10,02.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Najdete na iDNES.cz