OH

Doporučujeme

Jiří Snítil

Jiří Snítil | foto: Reuters

Vyčítám si to, smutnil po neúspěšném boji o Soči skip curlerů Snítil

  • 14
Zklamání, jež by se dalo krájet. Taková atmosféra zavládla v českém týmu poté, co neuspěl v boji o poslední volné místo na olympijském turnaji v Soči. "Nějak mi došla slova," smutnil po play-off olympijské kvalifikace v německém Füssenu Jiří Snítil, osmatřicetiletý skip českého týmu, který prohrál s Američany 5:8.

Jste hodně rozčarovaný?
Moje zklamání je největší, jaké jsem kdy ve sportu zažil. O účasti na olympiádě jsme snili, ale... Víc nemám co říct. Došla mi slova...

Rozhodující byla osmá hra, kdy se vám nepodařilo rozbít formaci soupeřových kamenů a Američané otočili ze stavu 2:3 na 7:3. Je to tak?
Je. Oni ten end zahráli perfektně a my jsme udělali hodně chyb.

Nevyčítáte si to teď?
Vyčítáme si to všichni a já osobně taky. Zvrátit to ale nejde.

Hrál jste pod antibiotiky, které vám kvůli infekčnímu onemocnění lékaři nasadili těsně před nedávným mistrovstvím Evropy v Norsku. Neomezovalo vás to?
Beru je už tři týdny, ale nerad bych se na to vymlouval. Léčení je na delší dobu, podle lékařů to bude trvat ještě několik měsíců.

Jaká je teď budoucnost českého curlingu?
Sezona každopádně pokračuje, musíme se přichystat na dubnové mistrovství světa v Pekingu. Znamená to i dát se zdravotně dohromady, mého bratra Martina tady trápilo bolavé rameno. Myslím ale, že se pořád víc a víc přibližujeme špičce. Hovořil jsem o zklamání, ale pokud jde o český curling, myslím, že budoucnost není špatná.

Skip českého týmu Jiří Snítil v duelu se Švédskem.
Český skip Jiří Snítil v zápase s Ruskem.

A vaše budoucnost? Na jaře jste po osmém místě na mistrovství světa hovořil o možném závěru reprezentační kariéry...
O tom budeme diskutovat, na konci sezony se rozhodneme. Nejen já, ale celý tým.

Kdybyste postoupili na olympiádu, byl by to husarský kousek, vždyť český curling má jedinou závodní dráhu v Praze na Roztylech a kolem 500 registrovaných hráčů...
V porovnání se zeměmi, které budou hrát v Soči, by to asi husarský kousek byl. Jejich členská základna a počet drah je neporovnatelně větší.

Vy, váš bratr i ostatní členové týmu, tedy Jakub Bareš, Jindřich Kitzberger a Marek Vydra, máte svá zaměstnání, trénujete po večerech a na šampionáty si berete dovolenou. Jak je to v zemích, jež budou hrát pod pěti kruhy?
Drtivá většina z nich má profesionální hráče. Profesionalizace je v curlingu markantní.

Co tedy musí český curling udělat?
Musíme asi najít mladší hráče, kteří budou schopni a ochotni věnovat tomu tolik času, jako profíci v ostatních sportech. A musíme vymyslet podmínky, aby profesionalizace, byť třeba částečná, byla možná i u nás.