Přijímali gratulace, medaili však Kovaříková s Novotným neměli

Český krasobruslařský sportovní pár Radka Kovaříková, René Novotný při pražské exhibici. | foto: Michal DoležalČTK

27 2014
Nebýt lobby mezi rozhodčími, v krasobruslení tak typické, mohli Radka Kovaříková s Reném Novotným slavit v Albertville 1992 olympijskou medaili. Nikdo z jižní Moravy k ní od té doby nebyl tak blízko.

Není to tak dlouho, co se svou partnerkou Radkou Kovaříkovou objížděl exhibice, tu poslední v roce 2009 v Moskvě. Ani poté se René Novotný od ledu neodtrhnul a věnuje se v Brně trénování.

Se svěřencem na vrcholné akci jej však nejspíš jen tak nespatříte. "Vídám tam svoje vrstevníky, ale trenéři u nás nejsou schopní táhnout za jeden provaz. Mají pocit, že někoho vychovají a vy jim ho potom vezmete," posteskne si nyní padesátiletý muž. "Přitom mě všechno naučil Ivan Rezek, ale na vrchol nás dostala až Irina Rodninová. Za svoje úspěchy vděčím oběma."

A že jich bylo. Novotný s Kovaříkovou jsou posledními českými mistry světa v krasobruslení, v roce 1995 ovládli soutěž sportovních dvojic. Přidali také stříbra ze světového i evropského šampionátu a spoustu čtvrtých míst. Včetně toho olympijského z Albertville 1992.

"Bronz jsme ztratili kvůli rozhodčím. Po poslední jízdě Kanaďanů, kteří třikrát spadli, bylo vidět, jak se strašně dlouho radili, aby to nějak vymysleli. Nakonec jsme prohráli o jednoho rozhodčího, přitom stačilo, aby vyměnil své známky," vzpomíná Novotný. "Lidé za námi pak přišli a gratulovali nám k medaili. Doma dokonce přemýšleli, že nám dají auto jako dalším medailistům."

Z Calgary Novotného vyhnali

Přes tento pocit hořkosti Novotný vzpomíná na Albertville rád. Na olympiádě totiž zažil i mnohem horší chvíle, z Calgary 1988 jej funkcionáři vyštvali. "Dodneška vím, že neprávem. Byl jsem obětí systému," říká rodák z Ostravy, který však od 14 let žije v Brně.

V Kanadě se svou tehdejší kolegyní Lenkou Knapovou držel po krátkém programu překvapivé osmé místo. Mučila ho však migréna. "Tak jsem si se svolením doktora vzal alnagon, který jsem si přivezl stejně jako na jiné akce," popisuje Novotný.

Před volnou jízdou šel vyzvednout partnerku na pokoj, když na chodbě potkal doktora a zmínil se mu o prášku. "Jemu to asi seplo v hlavě. Ještě jsme přijeli do haly a nazuli si brusle, ale přijely pro mě dvě gorily a odvedly mě do vesnice na výslech před patnáct papalášů."

V československé výpravě se obávali dopingového skandálu, proto krasobruslaře raději odvolali. "Potřebovali očistit toho lékaře, tak to hodili na mě, jinak bych si už prý nezabruslil. Pak ze mě ještě udělali feťáka," líčí Novotný.

Jiného by to možná zlomilo. "Ale já jsem zabejčenec a chtěl jsem ukázat, že ještě nejsem odepsaný," zmiňuje novou motivaci. V šestadvaceti si tak vyhlédl o polovinu mladší Kovaříkovou, která byla už jeho čtvrtou partnerkou. "Sám jsem si ji vytipoval, protože ke mně ve všem seděla. Za pár měsíců jsme udělali obrovský pokrok."

V Lillehammeru měli být na vrcholu

O čtvrtém místě v Albertville už byla řeč, vrchol pro brněnský pár však měl přijít o dva roky později v Lillehammeru. "Jenže jsme pod tlakem neukázali, co jsme uměli," ohlíží se Novotný za šestým místem.

Po úspěšné amatérské kariéře následovala dlouhá profesionální éra. Po jejím konci se rozpadlo i manželství s Kovaříkovou.

René Novotný coby trenér krasobruslení
René Novotný coby trenér krasobruslení

Nyní se Novotný věnuje dětem ve Skating parku pod hlavičkou Techniky za Lužánkami, motá se kolem ledových show, zabývá se majetkovým poradenstvím a také se začal angažovat v politice. "Pochopil jsem, že sport je skoro na vymření, tak se mu snažím pomoct. Nechci jen sedět a stěžovat si."

Kvůli svým ambicím a otevřeně ventilovaným názorům ovšem občas narazí. Z domovského oddílu Stadion Brno jej například vyloučili a žádost o znovupřijetí zamítli. "Je to něco, co jde těžko pochopit. Já za tím vidím závist, protože úspěch se v Česku neodpouští," oznamuje Novotný.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Najdete na iDNES.cz