Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Jak afrického olympijského pionýra sevřely sovětsko-americké kleště

Senegalský lyžař Lamine Gueye startoval i na mistrovství světa 1996. | foto: Profimedia.cz

27 2014
Doma v Senegalu je to divočák. "Proto mě poslali do Švýcarska, abych si zchladil hlavu." Tam Lamine Gueye objeví sníh, tam se zrodí jeho sen: reprezentovat na zimních olympijských hrách. V Sarajevu 1984 je prvním závodníkem černé Afriky.

Když přijede do Evropy, diví se. Všechno zelené, sníh nikde. "Je mi vzdálený jako měsíc," zoufá si. Až jednoho rána po Vánocích je venku nezvyklé ticho, Lamine odhrne závěsy a za oknem bílá "povodeň". Pospíchá ven, zaboří ruce do toho studeného prachu a... "Samozřejmě jsem se nachladil."

Doma v Senegalu pak matce říká: "Založím lyžařskou federaci." Ta si klepe na čelo. "Zbláznil ses?" Lamine se však odradit nenechá, telefonuje do Mezinárodní lyžařské federace a přednese svou ideu i tam. Na druhé straně linky ticho. "Mysleli si, že si z nich někdo střílí."

Gueye přesto sepíše stanovy ve třech jazycích, stane se prezidentem, pokladníkem a současně sekretářem federace a mlží s počtem členů. "Máme jich 47." Přitom lyžuje jen on sám.

21 zimních her, 21 příběhů

Před letošními hrami v Soči přinese seriál MF DNES dohromady 21 příběhů, jež připomenou všechny předchozí zimní olympiády.
Vyšlo: Chamonix 1924
            Sv. Mořic 1928 
            Lake Placid 1932 
            Ga-Pa 1936 
            Sv. Mořic 1948
            Oslo 1952
            Cortina 1956
            Squaw Valley 1960
            Innsbruck 1964    
            Grenoble 1968
            Sapporo 1972
            Innsburck 1976
            Lake Placid 1980
            Sarajevo 1984
Příště:
Calgary 1988

Při sledování přenosů z her v Lake Placid je očarován stylem hvězdného Franze Klammera. "Být jako on," sní. Když se blíží hry v Sarajevu, Senegalce ničí zranění, strachuje se, že olympiádu nestihne. Nakonec ale v letadle do Sarajeva sedí.

V olympijské vesnici si připadá jako v Disneylandu. Ostatní sportovci se k němu sbíhají, plácají ho po ramenou - to je olympismus v celé své slávě. Chystá se zahajovací ceremoniál, výpravy se formují do řad, Gueye obdivuje tři stovky amerických sportovců, dvě stě sovětských. Abecední pořadí je nelítostné, bude kráčet právě mezi giganty.

Na ploše je v americko-sovětském "sendviči", nervózně svírá prapor a stadion skanduje: Senegal, Senegal. Přizná potom: "To je vyvrcholení mého snu."

Večer nemůže usnout, v hlavě se mu honí myšlenka - nezklamat Afriku. "Toužím dokončit svůj životní závod. A jako každý sportovec myslím i na medaili," říká. Ve sjezdu končí na 51. místě, 14 sekund za vítězem. "Jakýmsi zázrakem jsem dojel bez pádu a porazil patnáct soupeřů."

Když je krásné dobrodružství pryč, Gueye odloží lyže, pracuje jako manekýn a šéfuje exportérské firmě. Ale pak se blíží další hry a Gueye nemůže volání z Calgary odolat. "To proto, že jsem nenašel vakcínu na virus jménem olympiáda." V Kanadě nakonec nestartuje, ale v Albertville i Lillehammeru znovu Senegal zviditelní.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česko má první medaile na ZOH mládeže z hokeje tři na tři

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne první medaile v hokeji tři na tři, kde...

V Tokiu už jsou obří olympijské kruhy, za týden začne odpočítávání

Do Tokia dorazily obří olympijské kruhy. Budou postaveny v zálivu, u nějž leží řada olympijských sportovišť. Za týden u...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči půjčil své nože ruskému...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše hra!" Švédské ohlasy...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina Sáblíková takřka ještě...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr, jenž...

Najdete na iDNES.cz