Car se vrátil. Už dnes jsem vyhrál, hrdě tvrdil Pljuščenko

LEGENDA V AKCI. Jevgenij Pljuščenko při krátkém programu na ZOH v Soči. | foto: AP

6 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Třináct měsíců čekalo světové krasobruslení na tuto chvíli. Teď se dočkalo. Jevgenij Pljuščenko znovu bruslil na velké soutěži. Na té ze všech největší.

"Žeňa, Žeňa," skandovala jižní tribuna haly Iceberg, když vjel na led. A ze severní tribuny se jako ozvěna ozvalo: "Rasija, Rasija." Protože Pljuščenko = Rusko. Vždyť kolik ze sportovních celebrit má v této zemi větší charizma? Pramálo. Pokud vůbec někdo.

A mezi krasobruslaři, včetně rozhodčích, je to Pljuščenkovo nadále brutální. Čtvrteční večer, kdy se v Soči rozehrála soutěž družstev, byl toho pádným důkazem.

Naposledy opouštěl loni v lednu vrcholnou soutěž s bolestivou grimasou ve tváři. Mistrovství Evropy v Sheffieldu vzdal po krátkém programu. Vzápětí podstoupil u specialisty v Tel Avivu operaci páteře.

Rusové vedou, USA na sedmém místě

Po úvodní části soutěže družstev, která měla ve čtvrtek na programu i krátký program sportovních dvojic, ruský tým vede o 2 body před Kanadou. Naopak jeden ze spolufavoritů, výběr USA, je po katastrofálním vystoupení Jeremy Abotta v závodě mužů až sedmý.

Experti tvrdili, že páteř si zničil při příliš drsném tréninku čtverných flipů a lutzů, tedy prvků, jimiž by zastínil všechny ostatní čtverné akrobaty. Nebýt her v Soči, už by se nevracel. Jenže Soči bylo pro něj oslnivou vábničkou na konci tunelu.

"Tolik to bolelo," komentoval svůj už druhý comeback.

Poté, co dokončil krátký program pro týmovou soutěž, však mohl říci: "Dokázal jsem to! Porazil jsem své vlastní tělo, opravované při dvanácti operacích. Bruslil jsem počtvrté na olympiádě. A bruslil jsem tu dobře."

Hry teprve startují, oheň ještě nehoří. "Ale jejich první soutěžní den byl pro mě i nejkrásnější."

Ne, nedostal ze všech mužů nejvíce bodů. O 11 let mladší japonský "kluk" Juzuru Hanju ho o 7 bodů přeskákal. Pljuščenko však porazil i mistra světa Patricka Chana z Kanady.

Když se někdejší ruský "car" krasobruslení chystal na ledě ke své jízdě, roztaženými prsty do sebe vtahoval energii. Lehce neoholený, v obličeji tolik očekávání.

Tak jako mnohokrát v historii zazněl houslový doprovod jeho oblíbeného virtuosa Edvina Martona, roztančil se v rytmu tanga a potom... čtverný toeloop s trojitým! Záhy i trojitý axel. Hala bouřila a napětí z tváře ledového bohatýra opadlo. Teď už mohl naplno rozehrát své strhující pohybové umění. Jen kdysi oblíbenou a originální piruetu Bielmannové už na konci neukázal. Léta přibyla, dávno nemá ohebné tělo někdejšího teenagera.

Každé gesto, jež vyslal směrem k divákům, si vysloužilo aplaus.

A aplaudovali též rozhodčí: 91,39 bodu. "Moloděc, moloděc, moloděc," znělo za zvuku bubnů. Kouč Alexej Mišin, už 73letý, se na první pohled stále mračil, jenže pak hrdě vykládal: "Dvacet let jsem s ním. Věděl jsem, že připravit jej do Soči je nejtěžším úkolem, který jsme kdy měli. Ale znám ho. Očekával jsem, že to zvládne."

Pljuščenko přišel do mixzóny před natlačený dav novinářů, sjel je pohledem a sám pro sebe se pousmál: Tak vidíte, nevěřili jste mi, a já vás převezl. "Jsem tak šťastný, tak moc," líčil. "Bylo složité soutěžit doma. Ale někdy to pomůže. Přijdete na led a odtud, odtud i támhle odtud vidíte, jak každý křičí a tleská na vaši podporu. Byl jsem z toho v šoku."

Ještě třikrát by měl v Soči bruslit, ještě bude bojovat o to, aby mu stejně jako v Turíně 2006 pověsili na krk nejcennější ledové zlato.

Přesto před půlnocí tvrdil: "Už teď jsem vyhrál."

Zimní olympiáda v Soči

Krasobruslení - družstva:
Po krátkém programu mužů a sportovních dvojic:
1. Rusko (Pljuščenko, Volosožarová/Traňkov) 19 b., 2. Kanada (Chan, Duhamelová/Radford) 17, 3. Čína (Jen Chan, Pcheng Čcheng/Čang Chao) 15.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Najdete na iDNES.cz