Čtvrtá biatlonová medaile. Moravec má po dokonalé střelbě bronz

BRONZ. Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval bronzovou olympijskou medaili v závodu na 15 kilometrů s hromadným startem. (18. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2014
Laura (Od našich zpravodajů) - Biatlonisté na olympijských hrách v Soči excelují. Ondřej Moravec v závodě s hromadným startem vybojoval už svou druhou medaili: ke stříbru ze stíhačky tentokrát přidal bronz. Po čistém střeleckém představení nestačil v posledním kole pouze na běžkařské rychlíky Emila Hegleho Svendsena a Martina Fourcadea.

"Paráda! Říkal jsem si, že to je jako zlato. Nastřílel jsem zase čtyři nuly a na víc jsem neměl," vykládal šťastný Moravec.

Po čtvrté střelbě už bylo jasno: medaile si rozdělí trojice Svendsen, Fourcade a Moravec. Favoritem do finiše byl norský závodník, ovšem skupinu táhl do drsného stoupání Moravec a rval se o první historicky první zlato pro český biatlon. Špici držel zhruba polovinu kola, pak nastoupili soupeři. Čech neměl sílu a opadl.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

"Chvílemi na trati to vypadalo, že polevujou, ale jak v kopci vyjeli, tak mi bylo jasný, že Emil taktizoval celej závod," popisoval Moravec. "Schválně mě pouštěl dopředu, ale mně to ani nevadilo, jel jsem tempo, které jsem potřeboval."

Dávno totiž věděl, že medaili mu může vzít jen katastrofa, pronásledovatelé byli příliš daleko. Moravec si tak v závěrečné rovince pořádně užil své druhé medailové oslavy v Soči. Bušil pěstí do hrudi a na cílové čáře vyskočil v radostném opojení.

Pro českou výpravu získal šestou medaili. Celkem čtvrtou z biatlonového areálu. Tímto výkonem vyrovnali čeští olympionici bilanci z Vancouveru, a to ještě mají před sebou své závody snowboardistka Ledecká nebo rychlobruslařka Sáblíková.

BRONZ. Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval bronzovou olympijskou medaili...
BRONZ. Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval bronzovou olympijskou medaili...

MEDAILOVÉ HODY. Český biatlon získal v Soči už čtvrtou medaili, sám Moravec má po stříbru také bronz.

Zlato slavil po sprinterském souboji Svendsen, stříbro urval Fourcade, ačkoliv to s ním po první střelbě vypadalo hodně zle.

Za hustého sněžení a zbytků mlhy, která zabránila biatlonistům odjet závod v neděli i v pondělí, minul jeden terč. A ve stíhací jízdě se prokousával polem za bezchybným Svendsenem i Moravcem.

Na první položce překvapivě chybovali biatlonisté s čísly 1,2 a 3, kteří zalehli vedle sebe. Vláček favoritů Björndalen, Fourcade Landertinger musel kroužit trestná kola, a tudíž se zařadil na chvost startovního pole.

Hromadný start a 15 kilometrů

V masovém závodě startují najednou a čekají je čtyři střelecké položky (vleže - vleže - vestoje - vestoje). Za každou chybu na střelnici musí absolvoval 150metrové trestné kolo. Kdo dorazí do cíle jako první, stane se olympijským vítězem.

Vpředu určoval tempo Svendsen, Garaničev, ale i Soukup, jenž odjel ze střelnice jako pátý. Moravec se pohyboval na hraně nejlepší desítky.

Čerstvě napadaný, těžký sníh zpomaloval trať a čelo závodu se brzy spojilo do velké skupiny. Soukup na druhé položce jednou minul a zmizel z čela závodu, zato Moravec byl bezchybný a chvátal uprostřed pětičlenné skupiny, jíž vedl Emil Hegle Svendsen. Za nimi vznikla dvacetisekundová díra.

Třetí střelba byla klíčová: Moravec si dal na čas, aby vše pečlivě připravil. Povytáhl si dres, zaměřil terče a opět byl dokonalý.

Fotogalerie

"Dneska jsme měl den, kdy jsem věděl, že to bude dobré. Fakt jsem střílel naprosto v klidu," vysvětloval Moravec nulový zápis. "Věděl jsem,že to dám, vůbec jsem nebyl nervózní."

Jediný, kdo držel s Moravcem krok, byl rovněž neomylný Svendsen. Tato dvojice odjela ze střelnice s desetisekundovým náskokem před Fourcadem a Björndalenem, kteří se vzpamatovali po zkažené úvodní položce, a naháněli vedoucí duo.

Oba skvělí běžci se dotáhli na čelo, jenže Björndalen po vyčerpávajícím okruhu nedokázal zklidnit dech a na čtvrté střelecké zastávce přidal další čtyři minely. Zato zbylá trojka svištěla dál bez jediného zaváhání a už bylo jasné, že se o olympijské medaile poperou pouze Svendsen, Fourcade a Moravec.

Druhý český reprezentant Jaroslav Soukup skončil po třech chybách na poslední položce na 24. místě.

Olympijské hry v Soči

Biatlon

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. Svendsen (Nor.) 42:29,1 (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) stejný čas (1), 3. Moravec (ČR) -13,8 (0), 4. Fak (Slovin.) -28,1 (2), 5. Garaničev (Rus.) -56,2 (3), 6. Lindström (Švéd.) -1:01,4 (2), 7. Landertinger (Rak.) -1:03,7 (2), 8. J. Bö (Nor.) -1:05,1 (1), 9. Green -1:09,2 (2), 10. Le Guellec (oba Kan.) -1:12,5 (1), ...24. Soukup (ČR) -2:53,1 (4).

Nejčtenější

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Najdete na iDNES.cz