Souboj trenérů podle Richtera? Kdo vyhraje, neuslyší tolik kritiky

Pavel Richter | foto: Cook Communications

17 2014
Česko vs. Slovensko. Hadamczik vs. Vůjtek. Na olympijském turnaji dojde v předkole play-off na pikantní bitvu týmů z bývalého jednoho státu, souboji dvou českých trenérů, kamarádů. "Je to padesát na padesát," myslí si hokejový expert Pavel Richter. Utkání začíná v aréně Šajba v úterý od 18 hodin.

Richter reprezentoval Československo na olympijských hrách v roce 1984. Český útočník tehdy v jednom týmu se Slováky vybojoval stříbrné medaile. O třicet let později oba národy stojí proti sobě. Richter se na česko-slovenské derby těší, ale speciální pocity nemá. Vyhecovanou bitvu teď víc prožívají fanoušci.

"My jsme měli speciální utkání s Rusákama," upozorňuje Richter. "Na Slovensku jsem byl před časem na exhibičním utkání a s pár klukama jsme si o olympiádě povídali, ale teď jsem nikomu nevolal. Nehecovali jsme se. Ale i když máme všichni jiné starosti, samozřejmě se na to díváme."

Extrasledovaný bude zápas i proto, že proti sobě stojí dva čeští trenéři, kteří se dobře znají - Alois Hadamczik a Vladimír Vůjtek. U českých fanoušků není Hadamczik oblíbený (a někteří chtějí místo něj právě Vůjtka), Vůjtek má na Slovensku respekt a spoustu příznivců.

Fotogalerie

"Ale taky se na něj před olympiádou a na začátku turnaje snesla kritika. Hraje se vlastně o to, že kdo vyhraje, tak bude té kritiky míň a naopak. Náš trenér je v neoblibě, ale když porazíme Slováky a potrápíme Američany, tak bude všechno zapomenutý. Ještě to není prohrané," tvrdí Richter.

Také s Vůjtkem se potkal bývalý sparťanský útočník v jednom dresu v 80. letech. "Hrával jsem s ním v jednom útoku v Trenčíně. Je to perfektní kluk, vynikající člověk. Nepřeju mu, aby ho třeba vyhodili, ale přeju si, abychom vyhráli. Vláďa to bude mít těžký," říká Richter s úsměvem.

Dříve se před vzájemnými souboji federálních partnerů hovořilo o slovenském "komplexu". S Vůjtkem na lavičce však jako by z hráčů vyprchal. "Žádný komplex mít nebudou," souhlasí Richter. "Oba týmy pojedou naplno." Ani s motivací nemusí podle českého internacionála Vůjtek moc pracovat, i když někteří experti tvrdí, že právě on dokázal mnohdy přemotivované Slováky uklidnit.

"Jde o čtvrtfinále olympiády, to je motivace sama o sobě," tvrdí Richter. "Bude to obrovsky vyrovnané."

Co by mohlo rozhodnout? Třeba první gól: "To bude klíčové. Obrana se dá tak zhustit, že se těžko překonává." Nebo zranění slovenských hráčů: "Mají několik nastřelených kluků, někdo jim chybí, Kopecký má otřes mozku, ale všichni budou bojovat. Ať nastoupí, kdo nastoupí, budou bojovat jako o život. Na zranění nikdo nekouká."

Podle Richtera by český kouč Hadamczik neměl teď nic měnit. "Klukům fandím, snad to dobře dopadne. Doufám, že postoupíme, ale pak jdeme na Ameriku a ta se mi jeví po Švédech jako nejlepší tým na olympiádě."

Autor:

Další z rubriky

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz