OH

Doporučujeme

Balšoj ice dome bude při olympijských hrách v Soči sloužit hokejistům.

Balšoj ice dome bude při olympijských hrách v Soči sloužit hokejistům. | foto: AP

Hokej rozdá poslední místenky pro olympiádu v Soči, ve hře jsou i Češky

  • 0
Od čtvrtka do neděle se bude rozhodovat o posledních účastnících hokejových turnajů na olympijských hrách v Soči 2014. Mužské týmy budou hrát o zbývající tři volná místa v německém Bietigheim-Bissingenu, Rize a dánském Vojensu. Dva týmy pro turnaj žen vzejdou z turnajů v Popradu a Weidenu, kde bude hrát i český výběr.

Vítězové tří turnajů mužských týmů se přiřadí k devíti jistým účastníkům - pořadatelskému Rusku, Finsku, Česku, Švédsku, obhájcům triumfu Kanadě, Slovensku, Spojeným státům americkým, Norsku a Švýcarsku.

Na turnaji v Rize se představí i čtveřice hráčů z českých klubů. V dresu domácího Lotyšska budou bojovat útočníci Martinš Cipulis a Aleksandrs Niživijs ze Lva Praha, který hraje Kontinentální ligu. V útoku Francie se představí bratři Sacha Treille z pražské Sparty a Yorick Treille z Chomutova.

Lotyši mají v kádru i zajímavou posilu. Přes již ohlášený konec reprezentační kariéry vypomůže obránce s bohatými zkušenostmi z NHL Sandis Ozolinš, který nyní působí v Atlantu Mytišči. Naposledy byl u lotyšské reprezentace v roce 2011 na mistrovství světa jako generální manažer.

KVALIFIKACE O ZOH

7.-10. února 2013

MUŽI
Skupina D (Bietigheim-Bissingen):
Německo, Rakousko, Itálie, Nizozemsko
Skupina E (Riga): Lotyšsko, Francie, Kazachstán, Velká Británie
Skupina F (Vojens): Dánsko, Bělorusko, Slovinsko, Ukrajina

ŽENY
Skupina C (Poprad):
Slovensko, Dánsko, Norsko, Japonsko
Skupina D (Weiden): Německo, ČESKO, Kazachstán, Čína

České hokejistky čeká po loňském historickém postupu do elitní skupiny mistrovství světa další výzva v podobě boje o účast na olympijských hrách v Soči. O jedno postupové místo se utkají svěřenkyně trenéra Karla Manharta ve Weidenu od čtvrtka do neděle s Kazachstánem, favorizovaným domácím Německem a Čínou. O druhé volné místo hrají v Popradu domácí Slovenky, Norky, Japonky a Dánky.

Český tým udělal za poslední léta velký pokrok. Před dvěma roky se vrátil po roce z divize II do divize I a loni v březnu v lotyšském Ventspilsu hned slavil historický postup.

Mírnými favoritkami turnaje jsou Němky, které loni v souboji se Slovenskem uhájily účast mezi elitní osmičkou. Češky je ale na listopadovém Halloween Cup ve Füssenu porazily 2:1. Naopak Kazachstán sestoupil ze skupiny A do skupiny B divize I. Tam patří i Číňanky.

TURNAJE NA ZOH

MUŽI
Skupina A:
Rusko, USA, Slovensko, kvalifikant 3
Skupina B: Kanada, Finsko, Norsko, kvalifikant 2
Skupina C: ČESKO, Švédsko, Švýcarsko, kvalifikant 1

ŽENY
Skupina A:
Kanada, USA, Finsko, Švýcarsko
Skupina B: Švédsko, Rusko + dva kvalifikanti

České hokejistky se připravovaly na kvalifikaci v minulém týdnu v Litoměřicích. Sehrály i dva přípravné duely s Japonkami a prohrály 4:6 a 1:2. V první zápase Manhart ještě testoval sestavu před konečnou nominací a ve druhém už nasadil tým pro boje ve Weidenu.    

"Mrzí nás, že jsme prohráli. Byla to ale kvalitní příprava. Japonky jsou hodně rychlé, mají dobrý přístup a umí to s holí. Museli jsme hrát v tempu a nehráli jsme špatně. Ve Weidenu to nebude nijak rychlé utkání ani s Němkami, Kazaškami, ani s Čínou," řekl Manhart na stránkách Českého svazu ledního hokeje.

Snažil se s týmem ještě pilovat nedostatky. "Máme výborný forčeking a také slušný presing z obrany, ale trošku strádáme ve středním pásmu. Hodně ustupujeme s beky. Trošku problém jsou i přesilovky," vyjmenoval kouč. Do turnaje ve Weidenu vstoupí Češky ve čtvrtek v 16:00 proti Kazachstánu, o den později v 19:30 je na programu klíčový souboj s Německem a v neděli od 14:00 se hraje duel s Čínou.

Jistou účast pod pěti kruhy mají obhájkyně triumfu z Vancouveru Kanaďanky, Američanky, dále Finsko, Švýcarsko, Švédsko a Rusko.