Komentátor Novy: Olympiádu bychom zvládli, sport už dávno dělat umíme

Zklamaný komentátor. Mrzí mě, že jsme spojovaní s érou, kdy se sport na Nově trochu podcenil, říká Velart | foto:  Michal Šula, MAFRA

27 2013
Je to už řada let, co se na Nově neobjevují legendární komentátoři Václav Tittelbach s Pavlem Poulíčkem, ale stigma těch, co neumějí dělat sport, si nesou i jejich nástupci. Je to nespravedlivé?

Nelichotivé nálepky měla televizi zbavit olympiáda v Soči a především přenosy z hokejového turnaje. To se však nestalo, Nova se turnaje pár měsíců před jeho startem sama vzdala (viz box níže).

"Což nás hodně mrzí, protože jsem přesvědčený o tom, že bychom olympiádu zvládli," tvrdí komentátor Jan Velart.

Jak se vyrovnáváte s tím, že vás lidi pořád neberou vážně?
Je smutné, že jsme pořád spojovaní s érou, kdy se sport na Nově tak trochu podcenil. Chci se trošku zastat Vaška Tittelbacha a Pavla Poulíčka. Sportovní redakce u nás vznikala na zelené louce jako celá televize. Chyběla kontinuita, jakou má Česká televize. Komentování je nejtěžší disciplína televizní žurnalistiky a v ní se zkušenosti předávaly po generacích. Už jsme ale dávno jinde, naše práce je na profesionální úrovni.

Těší vás, že se vás zastal Robert Záruba?
On nám tímhle udělal obrovskou reklamu, protože je to s Mírou Bosákem největší komentátorská osobnost a česká veřejnost ho bere jako lídra sportovního komentování. Když takový člověk ocení naši práci, je to pro nás malá náplast.

Fakta

Proč Nova přišla o hokej v Soči

Mělo to být poprvé, co se olympijský hokej objeví jinde než v České televizi. Jenže nebylo. Nova všechny rivaly sice přeplatila v obálkové soutěži o vysílací práva, pár měsíců před startem turnaje se však projektu sama vzdala. Za rozhodnutím stojí nové vedení televize, které začalo šetřit a tak drahou akci si nemohlo dovolit. Fanoušci tedy hokej uvidí opět v podání Roberta Záruby a spol.

Věříte, že nastane doba, kdy se na sport na Nově lidi přestanou koukat s předsudky?
Víte, ta naše nálepka je živená na různých diskusních fórech na internetu a lidé tento názor používají do velké míry stereotypně. Ti, co nás mohou sledovat pravidelně, řeknou, že sport dělat umíme. Ale obecný názor, který se o nás šíří jako fáma, by se nám podařilo rozbourat až díky olympiádě, kterou by sledovaly miliony diváků.

Bez velké akce to nepůjde?
To ukáže čas, třeba je to záležitost jenom jedné generace.

Byl to šok, když jste se dozvěděli, že všechno úsilí bylo marné?
Veliký, pro většinu z nás šlo o vrchol kariéry. Už se to blížilo a měli jsme za sebou velký kus odvedené práce. Na druhou stranu to byl pochopitelný krok vzhledem k tomu, jakým směrem se Nova rozhodla vydat. My olympiádu nakonec budeme stejně vysílat i s hokejovým turnajem na Nova Sportu.

Co všechno obnáší příprava na olympiádu?
Víc než rok na tom dělal velký tým napříč jednotlivými odděleními přes marketing, dramaturgii a technické zázemí. Měli jsme připravené velké studio po vzoru kanadské TSN. Komentátoři si od léta připravovali zajímavosti o hráčích, dělali jsme si dost intenzivní archiv záběrů, abychom ke konkrétnímu zápasu dokázali nabídnout souvislosti.

Chtěli jste to dělat jinak, než jsou lidé zvyklí z ČT?
Měli jsme připravených pár novinek. Třeba 3D elektronickou tužku, která nabídne divákovi rozbor akcí z mnoha úhlů. V Soči bude totiž hra snímaná ze tří kamer. Potom
jsme si chtěli vyzkoušet komentování ve dvou plus jeden expert. Chtěli jsme udělat turnaj se ctí, cílem nebylo trumfnout ČT.

Měla by komerční televize dělat přenosy a studia jinak? Řada fanoušků si například pochvaluje Primu, jak pojala fotbalovou Ligu mistrů.
Je to cesta, ale určitě by bylo špatně na tom vystavět studio. Důležitý je sportovní výsledek, nehledě na to, o jakou jde televizi. Ozvláštnění je přínosné, protože ČT je ve sportu silná a ostatní se od ní chtějí odlišit. Já to vítám, i když je těžké přijít s něčím novým. Ve světě je na druhou stranu spousta příkladů, kde se dá inspirovat.

Jak tedy budou vypadat vaše přenosy z olympiády?
Na Nova Sportu pojedeme od rána do večera a počítáme i s přenosy hokejových zápasů. Může se stát, že něco poběží souběžně u nás i na ČT, většinou se ale budeme snažit vybírat jiné divácky atraktivní disciplíny.

Pokud jde o budoucnost – máte po změně vedení jasno?
Na NHL máme práva na čtyři sezony, tady změna nebude. Co se týká velkých akcí typu olympiáda, to uvidíme. Situace je čerstvá, důležité je, že se televize ubírá jiným
a správným směrem. Sice se to dočasně odrazí na naší programové skladbě, ale musíme být zase prosperující televize. Věřím, že si sport jako jedno z nejatraktivnějších odvětví najde cestu na velké kanály jako Nova a Fanda.

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz