Hokejový den D. Kouč ukáže na vyvolené pro turnaj v Soči

Alois Hadamczik, trenér české hokejové reprezentace | foto: Reuters

6 2014
Dvě klíčová čísla: 19:30 a 25. První značí čas, ve který začne speciální tisová konference hokejového svazu - a druhé počet hráčů, kteří se stanou olympioniky pro hry v Soči. Budou v nominaci překvapení?

Ještě posledních pár hodin na dohady. Ještě posledních pár hodin na sázky – na nominaci hokejistů do Soči lze i vydělat peníze, budete-li mít dobrý odhad. V 19.30 všechno skončí.

Trenér národního týmu Alois Hadamczik v jedné z nejsledovanějších chvil své kariéry oznámí pětadvacítku hokejistů, již 12. února soubojem proti Švédsku zahájí cestu za vysněnou medailí.

Poslední možností, jak změnit trenérovy plány, byly noční duely NHL. A to teoreticky nejhorší možnou cestou – zraněním některého z hráčů. Mimochodem: pokud se zraní někdo z 25 vyvolených, bude jej Hadamczik moci vyměnit. V tomto dnešní nominace není konečná.

Sen o třetí české medaili

O její důležitosti však není sporu. Minulá olympiáda ve Vancouveru hokejistům vůbec nevyšla – mdlý tým vypadl ve čtvrtfinále s hratelným Finskem. Ještě rozpačitěji vstoupili Češi právě pod vedením Hadamczika do turnaje v Turíně, kde však díky výhrám nad Slovenskem a Ruskem v play-off vydřeli bronz. Ten je jedním z dvou cenných kovů pro samostatné Česko na hrách (se zlatem z Nagana).

Jakákoli medaile by nyní byla velký úspěch. Češi se neřadí mezi favority, těmi jsou domácí Rusové, obhájci zlata z Kanady, bojovně sestavený výběr USA a silní Švédové. Na druhou stranu – Česko patří spolu s Finy, Slováky či třeba Švýcary mezi ty, již mohou překvapit.

Jak by tým, jenž se o toto překvapení hodlá ze všech sil porvat, mohl vypadat? Zkusme si jej projít po jednotlivých postech. Asi nejjasněji je mezi brankáři. Vzdor "cedníkové" defenzivě Winnipegu kouč jasně vidí jedničku v Ondřeji Pavelcovi, záda mu bude krýt Jakub Kovář a po výborných výkonech asi i Alexander Salák. Mladík Mrázek spíš nepojede.

Nejvíc otazníků je v obraně

Pro tipéry je nejzapeklitější obrana. Jedničkou je Židlický, ofenzivu by měl podporovat i Kaberle, do střel padat Zbyněk Michálek a "tvrdit muziku" objev Gudas. Ale dál? Velkou šanci mají dva zástupci KHL Čáslava a Krajíček hrající na kluzištích evropských rozměrů. Nejistý je start buldoka Hejdy či mladíka Kindla z Detroitu (na útočné choutky budou v české obraně jiní).

Útoku by měli šéfovat dva "ďáblové". Jaromír Jágr sice stále čeká, kdy v bodování NHL srovná legendu Maria Lemieuxe, těsně před svými 42. narozeninami je však ve slibné formě. Patrik Eliáš se zase zotavil z ošklivě vypadající srážky.

Další esa: hlídač hvězd soupeře Plekanec a v play-off zářící Krejčí (snad jej atmosféra her vyžene ke stejným výkonům). O víkendu bodovali v NHL neustále lepšící se Voráček, "univerzální voják" Sobotka či mladík Palát, možné překvapení. Na tvrdost tu jsou Hanzal, Milan Michálek či Novotný, další "Evropan" Červenka by mohl zařizovat body, totéž technik Hemský.

Naopak střelec Phoenixu Vrbata možná doplatí na to, že by na něj nebylo místo v prvních lajnách (totéž může stát místo Hudlera) – plus se Hadamczik netají tím, že jej Vrbata nepřesvědčil na širokém kluzišti na loňském šampionátu.

Zdali však bude výše napsané platit, poznáte sami po půl osmé večer.

Odhad MF DNES: Jaká bude česká sestava?

Fakta o nominaci
Trenér Alois Hadamczik ukáže na 3 brankáře, 8 beků a 14 útočníků. Pokud se někdo z nominovaných zraní, může jej kouč ještě vyměnit.

Kdo má Soči takřka jisté (2+2+7)
Brankáři:
Ondřej Pavelec (Winnipeg), Jakub Kovář (Čerepovec)
Obránci: Marek Židlický (New Jersey), Radko Gudas (Tampa)
Útočníci: Jaromír Jágr, Patrik Eliáš (oba New Jersey), Tomáš Plekanec (Montreal), David Krejčí (Boston), Jakub Voráček (Philadelphia), Vladimír Sobotka (St. Louis), Martin Hanzal (Phoenix).

Kdo nejspíš projde (1+3+5)
Brankář:
Alexander Salák (Petrohrad)
Obránci: Petr Čáslava (Čerepovec), Tomáš Kaberle (Kladno), Andrej Šustr (Tampa)
Útočníci: Milan Michálek (Ottawa), Jiří Novotný (Lev), Roman Červenka (Petrohrad), Aleš Hemský (Edmonton), Ondřej Palát (Tampa)

Kdo je na hraně
Obránci (na tři volná místa):
Ladislav Šmíd (Calgary), Lukáš Krajíček (Minsk), Zbyněk Michálek (Phoenix), Jan Hejda (Colorado), Jakub Kindl (Detroit), Roman Polák (St. Louis)
Útočníci (na dvě volná místa): Michael Frolík (Winnipeg), Martin Erat (Washington), Jiří Hudler (Calgary), Petr Nedvěd (Liberec)

S kým se asi nepočítá
Brankář
: Petr Mrázek (Detroit)
Obránci: Michal Rozsíval (Chicago), Radek Martínek (NY Islanders)
Útočníci: Radim Vrbata (Phoenix), Martin Havlát (San Jose), Jan Kovář (Magnitogorsk), Tomáš Fleischmann (Florida), Jiří Tlustý (Carolina).

Nejčtenější

Další z rubriky

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Najdete na iDNES.cz