Bauer soustředění ve výšce před olympiádou odmítl. Aby neztrácel čas

Běžec na lyžích Lukáš Bauer v cíli skiatlonu na MS ve Val di Fiemme | foto: ČTK

27 2014
Je jako sám voják v poli. Reprezentace lyžařů-běžců se chystá na hry v Soči v italské Lavazze, ale Lukáš Bauer trénuje mnohem níž v Toblachu. Vysokohorské soustředění před olympiádou odmítl. Nadmořské výšky se však na hrách nebojí.

Pro pocity, jaké běžec na lyžích zažívá při závodě ve vysoké nadmořské výšce, má Lukáš Bauer jednoduché přirovnání: "Asi jako když jdeš do schodů nejdřív bez ničeho a potom tam táhneš dva těžké balíky s vodou. S nimi se mnohem dřív dostaneš do stavu, kdy se ti blbě dýchá." Tělo dostává méně kyslíku, dřív se unaví, všechno vás bolí, začnete se potácet.

Bauer před olympijskými závody ve 1 450 metrech ujišťuje: "Z nadmořské výšky tam mám respekt, ale nebojím se jí." Říká to i přesto, že právě na vysokohorské trati v Davosu se v minulosti - i tuto zimu - trápil nejvíc. "To bylo dané spíš jejím divným profilem," věří.

Chcete důkaz, že se umí vypořádat s vysokou nadmořskou výškou? Hned připomíná úspěchy na hrách v Salt Lake City a Turíně, kde se závodilo v 1 800 metrech, tedy úplně nejvýš, co pravidla FIS povolují.

Proč se tedy nyní s reprezentací nevydal na vysokohorský kemp do 1 800 metrů v Lavazze, ale zůstal o 600 metrů níž v Toblachu? Proč? Nechtěl ztrácet čas...

Po triumfálním vstupu do sezony přišla v prosinci krize, tělo Bauera nepustilo do větší zátěže. Proto předčasně opustil Tour de Ski a skoro na celý měsíc se uchýlil do Toblachu, aby tu potrénoval.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer po triumfu na klasické desítce v Kuusamu.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer po triumfu na klasické desítce v Kuusamu.

"Začínal jsem trénink v podstatě zase od nuly. Znovu jsem musel rozproudit svůj aparát, aby začal pořádně tepat. Ze stavu, který byl výsledkově i psychicky nevalný, se tu dostávám do stavu, kdy budu moci opět soupeřit s nejlepšími."

Při vysokohorském kempu by musel jako obvykle v jeho začátku i na konci omezit na několik dní trénink, aby tělo nereagovalo negativně. "Tím bych zhruba o týden tréninku přišel, a to jsem nechtěl." Opět jednou závodí s časem.

Soustředění ve výšce navýší v organismu červené krvinky, čímž může napomoci k tomu, že olympijské závody snáz udýcháte. "Pokud vám při takovém kempu vše vyjde, získáte malou výhodu. Ale jakmile tam něco pokazíte, následky jsou výrazné. I proto jsem radši zůstal dole a neriskoval průšvih."

Coby jediný Čech absolvuje o víkendu pohár v Toblachu, až pak letí do Soči.  "Deset dní před mým prvním startem bude dost času, aby si tělo přirozeným způsobem na výšku zvyklo."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Najdete na iDNES.cz