Na olympiádu jsem myslel každý den, říká lotyšský útočník Jass

Koba Jass na snímku z utkání mistrovství světa 2012. | foto: Reuters

12 2014
V Liberci je jeho kapitánem Petr Nedvěd, na olympiádě v Soči se však postaví proti němu. Útočník Koba Jass bude součástí reprezentačního týmu Lotyšska, který má v základní skupině i Čechy. "Na mistrovství světa ve Švédsku nám dal Petr vítězný gól. Tentokrát mu to nedovolím," usmívá se Koba Jass.

Jak jste reagoval na nominaci do lotyšského národního týmu?
Jsem velmi vděčný, že mi život dal takovou možnost. Děkuju všem, kteří mi pomáhali. Start na olympiádě je sen každého sportovce v kterékoli zemi. Znamená to pro mě opravdu hodně. Doufám, že zůstanu zdravý a na olympiádu skutečně pojedu, ještě do ní zbývá skoro měsíc.

Překvapilo vás, že jste dostal pozvánku na olympiádu mezi nejlepší hráče Lotyšska?
Tak úplně zase ne. Překvapení je, když to nečekáš, a já na olympiádu myslel každý den. Představoval jsem si, jaké by to bylo. Když jsme onehdy seděli se spoluhráči z Liberce na kávě, oni dobře viděli moje emoce, nedokázal jsem svou radost zakrýt. Na nominaci jsem čekal, doufal v ní a věřil.

Nedvěd v týmu

Lojza je jediný trenér, který by mě vzal

Útočník Petr Nedvěd se skrývá za dveřmi šatny ve sparťanské hale.

Spolu s vámi pojede z Liberce i veterán Petr Nedvěd. Jaké to bude hrát proti němu?
Je koneckonců jedno, proti komu budu hrát. Samozřejmě se známe z klubu, ale to neznamená, že se k němu na ledě budu chovat jinak. Vůbec ne. Nebudu koukat na to, že jsem s ním hrál v jednom týmu, oba jedeme reprezentovat svoji zemi. Mimochodem, my už jsme proti sobě hráli na mistrovství světa ve Švédsku, tehdy nám dal vítězný gól. Tentokrát mu to nedovolím.

Jak vůbec vypadá reprezentační tým Lotyšska?
Všichni si mysleli, že do Soči pojedou samí hokejisté z KHL, protože máme Dinamo Riga a i mnoho legionářů hraje v dobrých klubech této soutěže. Ale Ted Nolan je trenér z NHL (koučuje současně tým Buffala) a má trochu jiný přístup k výběru hráčů. Nebude brát do čtvrté řady útočníka zvyklého dávat celý život góly. Každý má na ledě svou práci. Bylo překvapení, že nevzal víc hráčů z Dinama Riga, ale on dal přednost těm, které během tří let svého působení u týmu prověřoval. Hned první den, kdy přišel, řekl, že je to všechno cesta k olympiádě a každý musí projít prověrkou. Podroboval nás různým překvapivým testům. Je vidět, že je to trenér z jiné země s jiným intelektem.

Vy jste však dva měsíce promarodil. Stihnete se dostat do olympijské formy?
Máte pravdu, na začátku sezony jsem si poranil koleno, ale nevypadalo to vážně, tak jsem s tím ještě hrál. Jenže pak se ukázalo, že mám natažené vazy a musel jsem řadu zápasů vynechat. Ale neměl jsem úplně pauzu, pořád jsem něco dělal, dvakrát denně jsem posiloval. Samozřejmě bez hokeje formu ztrácíš, ale budu na sobě dál tvrdě pracovat, na odpočinek teď není čas.

Nová liberecká posila Koba Jass z Lotyšska netrénoval, protože mu do Česka

Jaký jste měl v reprezentaci největší úspěch?
Bylo mi dvacet jedna roků, když jsem se poprvé dostal do reprezentace a hned jsem jel na mistrovství světa. Nikdo nečekal, že pojedu, ale trenér mi dal důvěru. Dokonce mě i pochválil za hru. To byl asi můj největší úspěch.

Čeho může Lotyšsko v Soči dosáhnout?
Je jasné, že nejsme tým hvězd a musíme se prát o každý metr ledu. Ani na chvíli se nevzdáme, protože víme, jaké to je přijet z malé země, kde je nedostatek hráčů. Hodně jsme pracovali na systému hry. Švýcaři nám na posledním mistrovství světa ukázali, že dodržováním taktiky a disciplíny se dá hodně dokázat.

Do olympiády zbývá ještě jedenáct zápasů v extralize. Co myslíte, podaří se Liberci zvednout do desítky?
Víte, já od prvního dne nechápu, proč jsme v tabulce tak nízko, protože tým je velice dobře sestavený. Možná nám něco chybí, fakt nevím. Jsme přitom schopni porážet silné týmy. V novém roce se musíme dát dokupy a dostat se určitě do desátého místa. Není jiné cesty.

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz