Nakloňte si rozhodcovské božstvo. Na ledě už olympiáda v Soči začala

Michal Březina na krasobruslařském mistrovství Evropy v Budapešti | foto: AP

20 2014
Budapešť (Od našeho zpravodaje) - Na olympiádě ve Vancouveru 2010 zazářil teenager Michal Březina skvělým krátkým programem, načež se pořádně rozohnil na rozhodčí, proč mu zaplatili tak málo. "Možná si to pamatujou dodnes. A proto jsem teď čtvrtý," vtipkuje v Budapešti. Není radno popouzet krasobruslařská božstva.

Ovšem kdyby měl v pasu státní občanství Ruské federace, třeba by byl nakonec přece jen třetí...

Už po krátkém programu žen Tomáš Verner v šatně vykládal: "To není možné, že rozhodčí číslo dva dal Carolině Kostnerové za komponenty jen sedm bodů. Jako nějaké juniorce. To je skandál." Načež se ruský mistr Maxim Kovtun rozesmál: "Co se divíš? Ruská mafie."

Krasoskákající ruské děvčátko Julija Lipnická tak obdržela za "umělecký dojem" stejné body jako ladně krasobruslící Italka Kostnerová. "To je nefér," zlobila se trenérka Vlasta Kopřivová.

Uběhlo 12 let od velkého úplatkářského skandálu. Někdejší šestky byly nahrazeny bodovým ohodnocením jednotlivých prvků, v­ němž se dá švindlovat minimálně. Ale stále je tu druhá sada známek za takzvané komponenty, bývalý umělecký dojem. A ten ovlivnitelný je.

Hry v Soči vlastně už pro krasobruslaře začaly. Závodí se v zákulisí. Velmoci u rozhodčích lobbují za své hvězdy: Rusové, Kanaďané, Američané. Češi ne. "Nám nezbývá nic jiného než předvést na ledě technickou hodnotu o pět bodů vyšší než ti z velmocí, abychom je porazili," říká Kopřivová.

Březina přitaká: "Je to smutné, ale je to tak. Když chceme jet o­ medaile, ta známka za techniku nesmí být 74, ale radši 84 bodů."

Dávno Kopřivová nevěří, že proti tomu může bojovat. "Dala jsem kdysi dva protesty a byly k ničemu. Ne, nic s tím neuděláme."

Kromě ilegálních snah, jak si naklonit sudí, však existují i cesty legální. Především: Naslouchat jim. "Trenér za nimi musí chodit a vyptávat se jich, co jeho svěřenci vytýkají. Protože oni si to na svých mítincích říkají," připomene Březinův otec Rudolf.

Takové informace nyní usilovně sbírá též choreografka Lori Nicholová, aby mohla v­ Oberstdorfu s Vernerem doladit stavbu jeho olympijských jízd.

V minulosti na radu rozhodčích měnil Francouz Joubert během sezony hudbu ke své jízdě nebo Březina v roce 2011 kostým k programu na rytmy japonských bubnů. "Po prvním závodě sezony nám rozhodčí oznámili, že tělová barva v horní části kostýmu může způsobit srážky za porušení pravidla o ­přílišné nahotě," líčí jeho otec.

Už při závodech během sezony si navíc sudí závodníky třídí: ten může v Soči bojovat o medaili, ten nemá šanci. Toto rozškatulkování, uložené v podvědomí, pak může ovlivnit body za "umělecký dojem".

Za dobře zapsané jméno se platí. Proto si Březina oddychl, když v Budapešti ukázal technicky hodnotný program. Vrátil se tím do škatulky "širší okruh kandidátů olympijských medailí". A liboval si: "I se dvěma chybami mám za volnou 155 bodů. To je hned úplně jiná výchozí pozice než předchozích 130 bodů."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG PRO POVRCHOVÉ ÚPRAVY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz