Krasobruslaři po krátkém programu: Březina dvanáctý, Verner hned za ním

Michal Březina padá během krasobruslařské soutěže v Soči. | foto: MAFRA

13 2014
Po krátkém programu útočí čeští krasobruslaři na olympijských hrách v Soči na elitní desítku. Michalu Březinovi patří dvanácté místo, Tomáši Vernerovi třinácté. Vede Japonec Juzuru Hanju, který se v této části soutěže jako první v historii dostal přes 100 bodů.

Před trojnásobným mistrem světa Patrickem Chanem z Kanady vede o 3,93 bodu.

Závodilo se už bez olympijského šampiona z Turína Jevgenije Pljuščenka, který těsně před krátkým programem kvůli bolesti zad odstoupil.

Známky českých krasobruslařů za krátký program od sebe dělilo jen 86 setin, oba se navzdory chybám dostali přes 81 bodů. Verner upadl při čtverném toeloopu a kombinaci zachraňoval po trojitém lutzu. Březina se zase dotkl rukou ledu u čtverného salchowu a v kombinaci zařadil jako druhý skok jen dvojitý toeloop místo trojitého.

Březina věří, že bude v pátek schopen bojovat o medaili. "Myslím si, že je to pořád blízko. Mám 81 a třetí 86 bodů, to je v podstatě jeden skok," řekl Březina.

Fotogalerie

Nejvíce jej mrzela chyba v kombinaci. "Ztratil jsem tam v podstatě šest bodů. Mohl jsem být třetí. Co se ale dá dělat. V pátek je nový den a musím prostě zajet. Uvidí se," uvedl třiadvacetiletý krasobruslař.

Verner litoval, že nezopakoval výkon z rozjíždění přes začátkem programu. "Tam všechno klaplo na sto procent. Čtverák na zadku na začátku bylo trošku zklamání. Byl podobný jako na mistrovství Evropy, jen tady jsem si k tomu ještě sednul," řekl Verner.

Zisk 81 bodů ale bere jako dobrou výchozí pozici pro páteční vystoupení. "Není to na souboj o medaile, to určitě ne, ale do začátku je to dobré," uvedl.

Devatenáctiletému Hanjuovi, jehož maximem na mistrovství světa bylo třetí místo v roce 2012, pomohla k rekordní známce především mimořádná technická obtížnost programu. Všechny skoky zvládl s lehkostí a bez dlouhých nájezdů, obzvlášť trojitý axel skočený prakticky přímo z kroků byl impozantní.

Ve známce za techniku předčil Chana o 4,5 bodu, protože kanadský krasobruslař na rozdíl od soutěže družstev sice zvládl kombinaci čtverného a trojitého toeloopu, ale chyboval při axelu. Za programové komponenty od rozhodčích dostal nejvyšší známku, ale japonského mladíčka v nich předčil pouze o 57 setin bodu.

Japonský krasobruslař Juzuru Hanju během olympijského závodu v Soči.

Japonský krasobruslař Juzuru Hanju během olympijského závodu v Soči.

Pokud bude chtít po zklamání z pátého místa na domácí olympiádě ve Vancouveru zaútočit na vysněné olympijské zlato, bude muset zřejmě předvést volnou jízdu na hranici svých možností. Osobní rekordy totiž mají s Hanjuem srovnatelné, přes 190 bodů.

Vedoucí duo výrazně odskočilo zbytku startovního pole. Evropský šampion Javier Fernández ze Španělska po nervózním krátkém programu ztrácí na třetím místě přes 10,5 bodu. Zato v boji o bronz se může stát takřka cokoliv, za Fernándezem se ve dvou bodech seřadilo pět krasobruslařů a ještě Verner na Španěla ztrácí necelých šest bodů.

Krasobruslení

Muži - krátký program

1. Hanju (Jap.) 101,45 - světový rekord, 2. Chan (Kan.) 97,52, 3. Fernández (Šp.) 86,98, 4. Takahaši (Jap.) 86,40, 5. Liebers (Něm.) 86,04, 6. Brown (USA) 86,00, ...12. Březina 81,95, 13. Verner (oba ČR) 81,09.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz