Vůjtek zase vytáhne na Čechy žolíka, který předčil hvězdy z NHL

Zeď. Ján Laco pomohl Slovákům povstat po děsivém vstupu do olympijského turnaje. Teď na východě všichni doufají, že zdeptá i Čechy podobně jako v semifinále MS 2012 | foto: Reuters

18 2014
Ani nepočítal, že v Soči dostane šanci. A nebyl sám: Slovensko jelo na olympiádu se silnou brankářskou dvojicí Halák, Budaj. Jenže situace se vyvinula tak, že jedničkou trenéra Vladimíra Vůjtka se stal až třetí vzadu: Ján Laco.

Nutno podotknout, že tomu napomohly okolnosti, přesněji řečeno děsivé výkony a především výsledky slovenských hokejistů. Ti nejprve schytali ošklivý debakl 1:7 od Američanů a vzápětí selhali i se Slovinskem (1:3).

Situace se zdála neřešitelná, protože v posledním duelu stáli v cestě domácí Rusové. Ovšem Slováci zabrali a i přes prohru 0:1 po samostatných nájezdech sklidili od fanoušků uznání. I díky Lacovi.

Říká se tomu psychologický tah a trenéru Vůjtkovi vyšel dokonale. "Přitom já se před olympiádou celý chvěl. Sledoval jsem v televizi, jak běží Ovečkin s pochodní a nikdy by mě nenapadlo, že proti němu budu chytat," přiznal Laco.

Bude to atraktivní česko-slovenský souboj, říká slovenský trenér Vladimír Vůjtek:

Muž, který ještě v roce 2011 hostoval ve druhé slovenské lize a jehož kariéra se zlomila o rok později na světovém šampionátu ve Finsku. Tedy tam, kde Slovensko s Vůjtkem na střídačce šokovalo celý hokejový svět a nečekaně bralo stříbro.

Fotogalerie

I díky tomu, že v semifinále postoupilo přes Česko. Laco byl tehdy u toho jako týmová jednička, ačkoli do té doby odchytal v národním týmu pouhé tři zápasy. Pak byl však vyhlášený nejlepším gólmanem turnaje, přestože to není žádný dravec.

"Do pozice jedničky se stavím nerad. Jednoduše čekám a snažím se být vždycky připravený, když mě trenér pošle do brány," říkal před duelem s Rusy.

Skromný chlapík, jenž vytlačil z brány mnohem slavnějšího Haláka s Budajem, je považovaný je dobrého člověka s velkým srdcem. "Je to jeden z nejpohodovějších lidí, jaké jsem poznal," říkali o něm v Popradu, kde chytal v sezoně, kdy tam před přesunem do Prahy působil klub HC Lev.

Laco zůstal stejný, i když začal být na Slovensku poměrně hodně známý. Sám si však slávu nepřipouštěl. "Cítím se pořád stejným člověkem. Ale je pravda, že doma v Liptovském Mikuláši mě lidé poznávají a chtějí fotku, podpis a podobně."

Loni přišel o mistrovství světa kvůli poraněnému kolenu, v Doněcku, kde chytá, nemá zrovna nejpevnější postavení, přesto si v reprezentaci drží solidní pozici.

Svou popularitu teď kromě všeho vylepšil v zápase s Ruskem povedenou taškařicí, díky které vyřešil ošemetnou situaci za svou brankou. Laco si tam vyjel pro nastřelený puk, jenže neměl kam rozehrát. A když se na něj řítil soupeř, vymyslel originální řešení: zastavil ho zadkem.


"Jen jsem v tu chvíli udělal to, co jsem pokládal za nejlepší řešení," pravil skromně. To je celý on. Pak však s úsměvem dodal: "Na Čechy nic takového nechystám."

O jeho nasazení v osmifinálové bitvě nikdo nepochyboval, i legendární útočník Jozef Golonka prohlásil: "Musí chytat on. Pokud zopakuje výkon s Rusy, budete mít velké problémy. Od výkonu brankáře se odvíjí hra celého týmu a on byl výborný. To je u nás málokdy vidět, že se takhle předvede gólman."

Všimli si ho ostatně i v zámoří, kde o něm pochvalně referovali na oficiálním webu NHL nebo na serveru CBC.ca.

Kdo ví, třeba se po večerním souboji s Českem stane ještě známějším. Samotný Laco před ním řekl: "Soupeř má kvalitní hráče a nebezpečné všechny čtyři pětky. Budeme muset hrát hodně zodpovědně dozadu. Chceme uspět."

Nejčtenější

Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz